Csütörtök délelőtt, október 17-én, kezdetét vette a XXVII. Mezőségi Népzene és Néptáncfesztivál egy különleges, interaktív mesejátékkal, amelyet a Tarsoly Népszínház adott elő „Jól van apjuk” címmel. Az előadásnak a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum Aulája adott otthont, ahol a gyerekek élvezhették a hangszeres kísérettel megelevenedő történetet.
A fesztivál gazdag és változatos programmal folytatódott pénteken, október 18-án. Reggel 10 órakor Lakatos Ágnes vezetésével „Zendítő hangszersimogató” vártaz az ötödikeseket, a Kemény Zsigmond Elméleti Líceumban, ahol közelebbről is megismerkedhettek a hagyományos hangszerekkel. Délután 5 órakor a Prücskök Játszóház fogadta a gyerekeket Katona Annamária vezetésével, a zenét a Nádas Zenekar szolgáltatta a Líceum tornatermében. Este 6 órakor Sántha Emőke, Bárdos Réka és a Bagó banda mutatták be a Csiripelő madárka című gyerekkönyvet a Líceum aulájában.
Az esti programok csúcspontját a mezőségi települések hagyományőrző táncosainak és zenészeinek bemutatkozása jelentette, amely 8 órakor kezdődött. A színpadon elsőként a Palatkai Banda lépett fel, majd a kötkei táncosok következtek, akiknek zenéjét az Ördöngös Zenekar szolgáltatta. A széki Soós Mihály is énekelt, kísérője Pali Marci és Bandája volt. A bálványoscsabai táncosokat az Ördöngös Zenekar és Tóni zenéje kísérte, majd Kádár Dezső magyarszováti énekes lépett színpadra. Végül a magyarszováti idősebb és fiatal táncosok zárták a fellépők sorát
Az est egy jó hangulatú táncházzal zárult, ahol a Palatkai Banda, Pali Marci és Bandája, valamint az Ördöngös Zenekar gondoskodtak a talpalávalóról, és a közönség a tánc örömében osztozhatott.
Riti József Attila