Legújabb híreink

KIFOR stadion Mezőség ma
0 0
Read Time:3 Minute, 35 Second
Az elemisek munkája

Szamosújvár mellett halad-napjainkban a Dés irányában a terelőút szerepét tölti be- a római út. A Szamos partján sétáltunk a gyerekekkel, ahonnan jól kivehető volt az út- illetve a folyó másik oldalán a Martinuzzi-vár (ma börtön). Nagyon elcsodálkoztak, hogy az “új várat a Szamoson”- a sóút őrzésére építették. Kellett védeni a sót? 

Innen indult az ötlet, hogy jobban megismerjük Erdély fehér aranyát, mely vidékünkön is megtalálható. Szamosújvár határában levő sós kutak mellett egy kis tavacska sós vizébe bárki megmártózhat. Bár Szék és Désakna nem a leghíresebb sólelőhelyek napjainkban, mégis szerettük volna a gyerekekben tudatosítani, hogy a só- érték. 

Az osztálykirándulást Parajdra szervezte a harmadik, Tordára az első osztály. Mindkét hely világhírű bányájáról. Nagyon érdekesnek bizonyult mindkét hely, ahol a “falak is sóból voltak”, akár a mesében. Megtekintettük a bányatörténeti kiállítást, a Szent Borbála- a bányászok védőszentjének szobrát, majd a bánya előtt a só felhasználási módjaival is megismerkedtünk. Láttunk sólámpát, fürdősót, sószappant is.  

   A kirándulás során megfigyeltük a településneveket a Sóvidéken- Alsósófalva. Innen már ugrásnyira voltunk a mókázástól, hogy olyan szavakat keressünk, amelyekben a só szótag nem az ásványi anyagot jelöli. Egyik anyanyelv órán csoportokban ilyen szavakat kerestünk, ezzel wordart alkalmazásban szófelhőket alkottak, melyeket feltöltöttek egy padletre, qr csatlakozókód segítségével. Az osztályban használt tableteket a Román Oktatási Minisztérium osztotta ki az online tanulás alatt, román nyelvre vannak beállítva- ékezetek hiánya jellemző. Utólag megkértük a negyedikeset, hogy szívecskékkel értékeljék a harmadikosok munkáját.  Ime néhány : 

   Ebben a tanévben a Román Oktatási Minisztérium először hirdette meg a Zöld Hetet,mely során minden iskola egy-szabadon választott – héten olyan tevékenységeket szervezett, mely a környezetvédelmet hangsúlyozta. Iskolánkban e hét a Digitális témahét hetére esett- tehát e kettőt összekapcsoltuk. Hétfőn a só napja volt az elemiben.

A napot gondolattérképekkel indítottuk, minden tanító a maga osztályában. Az előkészítősök  pár szóban-  a nagyobbak mindomo applikációt használva. 

Ezt követően minden osztály megtekintette a tanítók által készített prezentációt, melyben a sóbányákba tett kirándulások képein kívül kisfilmeket is beillesztettek- a bányák bemutatóját, a Só című mese linkjét, kísérletekről készült filmek linkjét, melyek kiindulási pontként szolgáltak minden osztálytanítónak.  A bemutató után a másodiknál nagyobbak kahoot játékban bizonyították be, hogy mennyi mindent tanultak a sóról.  

  A nap további részében minden évfolyam más időbeosztásban dolgozta fel a só témát. 

Iskolánk alagsorában található az olvaSószoba, mely parajdi sótömbökből kialakított sószoba, terápiás céllal szoktunk hetente lemenni oda és olvasunk. A sónapon minden osztály lement oda és A só című mesét felolvasták a kisebb gyerekeknek, illetve a nagyobban elolvasták ők maguk. Ezt követően dramatizálták a mesét, vagy bábokat készítettek

 A nagyobbak románul is megnézték vagy elmondták a mesét .

A harmadikosok olyan ételeket kóstoltak melyek egy része sóval másik része só nélkül készült- ez után plakátokat készítettek a mérsékelt sóhasználatról. A negyedikesek, akik már tanulnak földrajzot, megpróbálták a térképen megtaláni a bányák helyét. A

Több osztály kísérletezésbe fogott: sós vizet próbált fagyasztani, kristályosította a sót illetve a sós víz sűrűségét figyelte meg a lebegő tojás segítségével. 

Ebéd után a só a kézműves tevékenységek alapanyagává változott: kétféle sófestési technika, sólisztgyurmázás illetve a sóvirágot is felhasználva dekorációs elemként. Majd kiállítást szervezett minden osztály melyeket a többiek is megtekintettek. Természetesen ennek az lett a következménye, hogy megígértük,  minden technikát ki fogunk próbálni.  

A nap végén kilépőcédulára írták fel a kedvelt tevékenységet, illetve azt, amit tanultak a sóról. Ezekből idézünk: “Nekem a sólisztgyurma tetszett a legjobban.És azt tanultam meg, hogy minden ételben van só.”,“..de attól nagyon élveztem az összes sóval kapcsolatos tevékenységet. Meg az volt a lehengerlő, hogy most már mindent a gépek csinálnak.” “Nekem az tetszett, hogy olvastunk a sószobában.” ,‘Az tetszett, hogy festettünk sóval. És azt tudtam meg, hogy sokféle só van és só nélkül nem nagyon lehet élni.’, , Azt tanultam meg, hogy nem minden só ehető. És, hogy Parajdon, Tordán nem ehető sót bányásznak.’, “Só nélkül nem élnénk. Nekünk mindenünkben van só. …a könnyünk sós. “, “Azt is megtudtam, hogy a tiszta sót megesszük, és a mocskos sót hideg napokon az utakra szórjuk.”

A plakátok képezik a projekt produktumát-ezek az iskola folyosóján hirdetik a mérsékelt só fogyasztást. 

 A szülők visszajelzései alapján nagy lépést tettünk meg a tudatosítás irányába, nagyon sok gyerek megnézi, hogy tartalmaz-e sót a vásárolt élelmiszer. 

Fodor Emőke

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Share Article: