Legújabb híreink

Csicsergők KIFOR stadion
0 0
Read Time:4 Minute, 6 Second

A megújult Alkantarai Szent Péter templom / fotó: Riti József Attila

Július 9-én délelőtt Szamosújváron átadták a főként uniós alapokból felújított Alkantarai Szent Péter római katolikus templomot és az egykori ferences kolostort. A befektetés teljes összege 19.938.140,91 lej, ebből 19.539.378,09 lej vissza nem térítendő támogatás. A felújítást Magyarország kormánya további 2,5 millió lejjel támogatta.

            A templom restaurálására szükséges összegeket 2016-ban pályázta a szamosújvári plébánia nevében, Küsmődi Attila plébános, de a finanszírozást 2017 őszén hagyta jóvá a fejlesztési minisztérium. A tervezési munkálatokat Guttmann Szabolcs építészmérnök vezette. A római katolikus templom és a kolostor víz, gáz és villanyszereléseit Vincze Szilárd mérnök tervezte.

            A komplexum technikai átadása délelőtt tíz órakor került sor, dr. Virgil Pop építészmérnök és dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek jelenlétében.

            A technikai átadás után, sort került a templom és a kolostor hivatalos átadására is. Az ilyenkor szokásos pántlikát Kelemen Hunor miniszterelnök helyettes (és RMDSZ elnök), Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter, Hegedüs Csilla az Európai Alapok Minisztériumának államtitkára, Vákár István, a Kolozs-megyei tanács alelnöke, illetve Drăgan Ovidiu szamosújvári polgármester vágták el. Az említetteken kívül továbbá jelen voltak Balla Ferenc Kolozs-megyei RMDSZ tanácsos, illetve Rotar Izabella, az RMDSZ szamosújvári szervezetének elnöke.

            Az ünnepélyes átadás következő mozzanata a meghívottak beszéde volt. A beszédek sorozatát a házigazda, Küsmődi Attila plébános nyitotta meg, aki megköszönte az Istennek, az egyházi és világi elöljáróknak a segítséget és a támogatást. Továbbá egy imaélményét is megosztotta, amikor is sikerült teljesen Isten akaratára bíznia az egész felújítást.

            A plébános után felszólalt dr. Kovács Gergely érsek, aki kiemelte a plébános szerepét, majd rövid beszédét a 127. zsoltár szavaival zárta, amely szerint: „Ha az Úr nem építi a házat, az építők hiába fáradnak.”

            Kelemen Hunor miniszterelnök helyettes és RMDSZ elnök Assisi Szent Ferenc Szavaival pax és bonumot (békét és jólétet) kívánt mindenkinek, majd méltatta a felújítási munkálatot és kiemelte ennek történelmi fontosságát. A miniszterelnökhelyettes kiemelte a templomok és iskolák fontosságát, melyek hozzájárulnak az erdélyi magyarság szülőföldön maradásához.

            Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter beszédében gratulált Küsmődi Attila plébánosnak, a kivitelezőknek és mindenkinek, aki hozzájárult a felújításhoz.

            Hegedüs Csilla, az Európai Alapok Minisztériumának államtitkára, kiemelte a munkálatok minőségét, majd hozzátette szerencsére vannak magyar szakemberek, akik ezeket a munkákat elvégezzék.

            Vákár István, a megyei tanács alelnöke beszédében méltatta a munkálatokat és gratulált a plébánosnak és a kivitelezőknek, majd kiemelte a főtéri örmény-katolikus székesegyház felújításának szükségességét.

            Az átadás utolsó felszólalója Szamosújvár polgármestere, Drăgan Ovidiu volt, azt mondta, hogy felesleges beszélnie a munkálatokról, mert az eredmények maguktól beszélnek. Továbbá kiemelte a plébános szerepét, majd hozzátette, reméli, hogy megtanul tőle imádkozni, hogy tudja felújítani Szamosújvár épített örökségét.

            Az ünnepi beszédek után, Küsmődi Attila körbevezette a meghívott és jelenlévő személyeket.

 A templom és a kolostor rövid története

1742. szeptember 20-án Dániel Tódor, a város tiltása ellenére telket adott a ferenceseknek, akik 1745-ben telepedtek le a városban.

1748 októberében sor került a templom alapkőletételére, P. Ponori Anaklét első házfőnök idején. Az építést 1757-re befejezik, de felszentelésére csak 1758. november 5-én kerül sor és az ellenreformáció egyik fellegvára lett.

A templom főoltárt az alapító Dániel Tódor építtette. A Szent Antal kápolnát Placsintár Dávid, egykori polgármester, adományozta, a Szent Ferenc oltárt Csomák Miklós készíttette, a szószéket pedig Balsa Márton és Tódor.

Mai formáját az épületkomplexum az 1855-s tűzvésznek köszönheti. 1855. szeptember 21-én a kolostor és körülötte 52 lakóház leégett. Két év alatt átépítették és 1857-ben szeptember 20-án újra felszentelték. A ferences templom két tornya 1878-ig felépült. Ezért van jelentős különbség a pompás barokk belső és klasszicista külső között.

A szerzetesrend házát 1760-ban kezdték el építeni, amit 1767-ben fejeztek be, amikor 10 cellájába 10 szerzetes költözött be.

1908-ban a templom és a kolostor teljes felújításon esett át. 1908 és 2021 között semmilyen más komolyabb restauráláson nem esett át.

1951 és 1957 között jezsuiták kényszerlakhelye lett. 1957-től újra ferencesrendi kolostorként működik egészen a 2000-ig, amikor felszámolják és plébániatemplommá alakult.

1973-ban az egyik, korábban államosított szárnyát lebontották és varódát építettek helyette.

A templom és a kolostor egészen 2016-ig a ferencesek tulajdonában volt.

Riti József Attila

Tekintse meg a helyszínen készített galériánkat!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Share Article: