Július 4-én, 18:00 órától kerül sor a szamosújvári Karácsonyi házban (történelmi múzeum) Sütő Gyuszi Megpróbáltam című önéletrajzi kötetének bemutatására. A könyvet bemutatja Török Bálint matematika tanár, Nagy Péter és Gabriel Virgil Rusu történész és író.
A könyv három nyelven jelent meg, eredeti kiadásban angolul (I tried), magyarul (Megpróbáltam) és románul (Am încercat).
A keddi könyvbemutatón az érdeklődőknek lehetőségük adódik megismerkedni, vagy újratalálkozni, illetve beszélgetni a szerzővel és megismerni kalandos életét.
A kötet magyar változata a kolozsvári Exit kiadó gondozásában jelent meg és megvásárolható a helyszínen (románul és magyarul), illetve az következő linkekre kattintva:
magyarul:
https://ideakonyvter.ro/konyv/3080-megprobaltam-9786069091425.html
https://www.libri.hu/konyv/suto_gyuszi.megprobaltam.html
https://bookline.hu/product/home.action?_v=Suto_Gyuszi_Megprobaltam&type=22&id=331419
http://erdelyikonyv.hu/shop/Suto-Gyuszi/Suto-Gyuszi-Megprobaltam
románul:
https://ideakonyvter.ro/konyv/3375-am-incercat-9786069091685.html
angolul:
Sütő Gyuszi könyvének fülszövege, ahogy a magyar kiadásban megjelenik a következő:
„1972, Erdély – a szamosújvári örmény templom udvara. Innen indul Sütő Gyuszi 18 évet áthidaló, valós élményeken alapuló eseménysorozata.
A könyv 36 fejezete gyermekként átélt történetekkel kezdődik, a szerző még alig töltötte be a 10 évet ekkor. Cserebogár-vadászatról, focilabdákról, parittyázásról és mindenféle játszótéri kalandról olvashatunk először, de ahogy telnek az évek – és ahogy egyre nehezedik az élet Ceau?escu kommunista diktatúrája alatt -, a témák és a szereplők egyre komolyabbá válnak. Gyorsan váltják egymást a megrendítő elbeszélések, melyek robbantásokról, vadállattal vívott élet-halál harcról, hegyi mentésről, kényszermunkatáborról, zuhanásról, üldözésről, kínzásról, besúgókról, titkosrendőrségről és a testi-lelki bántalmazás sokféle formájáról szólnak. Végül tanúi lehetünk a kommunizmus teljes összeomlásának, amelyet a szerző fiatal családapaként élt át.
Az 1980-as években a szürkeség, a hideg, a hiány, az elnyomás és a kilátástalanság a mindennapok része volt Romániában. De néha felcsillant az emberek közötti összefogás, segítőkészség, humanizmus és a legelkeserítőbb helyzetekből születő zseniális humor, mely elengedhetetlen volt a téboly túléléséhez.
Sütő Gyuszi Kolozsváron született és Szamosújváron nőtt fel. Gyermekkorát olvasással, kirándulással, sízéssel és méhészkedéssel töltötte. Jelenleg az Egyesült Államokban él, és számítógépes mérnökként dolgozik.
Az illusztrációkat a Budapesten élő fiatal grafikus művésznő, Danila Liza készítette.” – Libri
Lapunk, a Szamosújvári Közlöny egy interjút is készített Sütő Gyuszival, ami 2022 nyarán jelent meg. Az interjú elolvasható a következő linkre kattintva:
Riti József Attila