Szilágyi Tónit mindenki ismeri a városból, sokan követik zenei karrierjét. A Szamosújvári Közlönyben és a www.kozlony.ro-n is megjelent már vele egy interjú 2021 szeptemberében (elolvashatják az interjú alatti linkre kattintva!). Tíz hónap után egy újabb interjút készítettünk vele, ugyanis azóta több változás is bekövetkezett zenei karrierjében. A legfontosabb az, hogy idén nyártól a Parno Graszt zenekar tagja lett, melynek tagjaival már régebbről barát.
Fogadják szeretettel az interjút!
Hogyan kerültél a Parno Graszthoz?
2017-ben ismerkedtem meg a Parno Graszttal egy Budapesti studírozáson. Pál István „Szalonna” ajánlott be Oláh Józsefnek, aki mára már az egyik pótapám. A másik pedig Gábor Ferenc, akitől a hegedűmet kaptam és sok jó tanácsot. Azért adódott tovább a telefonszámom, mert nagyon édesen játszom az erdélyi roma zene ízeit. Erről 5 perc alatt meggyőződtek és el is dőlt, hogy nagyon is működik az együtt zenélés. Köszönöm azóta is Pál István „Szalonnának”, hogy elküldte a telefonszámom Oláh Józsinak. (kacagás). Szóval így történt ez az egész rövidre fogva.
Milyen egyéb, személyes terveid vannak?
Hat már csak maga a Parno Graszt nagyon személyes számomra, hiszen gádzsóként oda kell vágjak a hegedűre roma szívvel zeneileg, ami egyáltalán nem egyszerű.
Emellett Ifj. Csoóri Sándor „Sündi”-vel, meg Bösze Tamás zenész társakkal alkotunk együtt az Üstökösök Kalitkája nevű projekt keretén belül. Stúdiózunk egyelőre, de ez fúziós zene inkább a relax music (relaxációs zene) fele hajlik. Na de van benne ritmus is, ami elevenné, mozgékonnyá teszi a szinte mozdulatlan, nyugtató zenei hangulatokat. Az idei Csoóri Sándor Fesztiválnak például mi alkottuk meg közösen a promo dalát (Üstökösök Kalitkája).
Jelenleg épp készülök vételezni 2 dalt Jéger Dorottyával, aki egy szuper énekes csaj, s az én másik lelki társam. De a Parno Graszt van az első helyen, s én ezzel foglalkozom.
A tavaly nyáron készítettünk veled egy interjút, mi minden történt veled az elmúlt egy évben?
Az elmúlt 1 ev alatt sok minden történt. A járványhelyzet legsötétebb időszakában Szamosújváron tanyáztam, reménykedve, hogy minden helyrejön. Ami úgy is lett végül. Magánórákat tartottam főleg gitár és zongora oktatással foglalkoztam. Szeptemberben lezártam a tanítási folyamatot, mert édesanyám megbetegedett és elhunyt Karácsonykor. Ez volt a karácsonyi ajándékunk nekem és testvéremnek az élettől. Ez van. Most nemrég nagybátyám ment el. Tavaly pedig a kedvenc szamosújvári hegedűsömet is elkísértem utolsó útján, hangszerrel a kezemben, végig húztam a vonót és sirattam a hegedűt. Szomorú év volt 3 halálesettel. De most visszaköltöztem Budapestre…………itt van a zene. A zene, ami gyógyít!
Mennyire befolyásolta, befolyásolja művészi karriered a magánéleted?
Szerintem, mint mindenkinek, valamennyire az érzelmek határozzák meg a döntéseket. Ami nem biztos, hogy jó dolog. De én, amit döntöttem és vállaltam az mindig előre vitt, akkor is ha mások megsértődtek jogtalanul. Ez az élet.
Mi az, amit változtatnál a jövődet illetően?
Egyelőre minden nagyon szép es jó. Jól alakulnak a dolgok minden féle szempontból. Nekem a Parno Graszt nem a haknizenekarom, hanem ők a lelki társaim. Családom széthullott teljesen, kivéve a testvéremet, aki mellettem van.
Nekem sokat jelent, ha lelkileg nyugodt vagyok, mert akkor tudom átadni magamat a zenének. Oláh Józsi nagyon sok mindenben támogat engem. Főként lelkileg. Azt kívánom, hogy mindenkinek legyen egy ilyen ,,Családja”, legalább zeneileg, mint a Parno Graszt. Mi egy nagy család vagyunk. Egy zenés család.
***
A Parno Graszt egy Szabolcs- Szatmár -Bereg megyei zenekar, mely autentikus roma zenét játszik. 1987-ben alapították, azóta szünet nélkül működik. 2005-ben egy svájci zenei folyóirat a zenekart a világ tíz legjobb zenekara közé sorolta.
[…] A legnépszerűbb anyag az a mini interjú, amit Szilágyi Tónival készítettünk, annak apropóján, hogy a Parno Grasztban folytatja pályafutását. A bejegyzés 5247 embert ért el a Facebookon, az interakció pedig elérte a 267-et (reakció, hozzászólás és megosztás)https://kozlony.ro/szilagy-toni-a-parno-grasztban/ […]