Legújabb híreink

Dés Kemény Csicsergők KIFOR
0 0
Read Time:6 Minute, 10 Second
Az évkönyv / borítóterv: Riti József Attila

A járványügyi intézkedések felszámolása lehetővé tették, hogy a nemzeti ünnepen bemutassuk iskolánk első évkönyvét, melynek címe A Kemény Zsigmond Elméleti Líceum évkönyve a 2016 – 2020 időszakra.

Amint már tegnap jeleztük (https://kozlony.ro/az-1848-as-forradalomra-emlekeztek-szamosujvaron/) az évkönyvet Fodor Emőke (tanítónő) és Riti József Attila (történelemtanár és a cikk szerzője) szerkesztették. A szerkesztők mellett a kötet szerzői Balázs-Bécsi Attila (a Téka Alapítvány elnöke és történelem tanár), Bándi Gyöngyi (földrajz tanár), Juhos Helga (tanítónő), Kis Angéla (tanítónő), Rariga Imola Beáta (a szórványkollégium igazgatója, a szülői bizottság elnöke), Székely Melinda (magyartanár) és Szilágyi Loránd Márton (a diáktanács egykori elnöke). A korrektúrát Dániel Melinda és Kis Angéla tanítónők vállalták fel.

A kötetből (melynek 12 fejezete van) az olvasók megismerhetik az iskolát és az iskolai életet, az iskola építéstörténetét, a tanárok és diákok munkáját, kirándulásainkat, a szakkörök működését és tevékenységét. Továbbá betekintést nyerhetnek a szamosújvári magyar oktatás történetébe is. Mindezek mellett az olvasó elé tárjuk iskolánk válogatott sajtótükrét. Az évkönyv szerkesztésekor ötven fényképet is kiválogattak a szerzők, melyek betekintés nyújtanak az iskolán kívüli tevékenységekbe is.

Az évkönyv megírásának az ötlete már az iskola 2016-os alapításakor kipattant e cikk szerzője fejéből, végül a járvány és a kijárási tilalom által biztosított szabadidő és Fodor Emőke csatlakozása a projekthez lehetővé tették, hogy elkészüljön az anyag. Nyomdai megjelenése a Téka Alapítvány támogatásának köszönhető, ugyanis az alapítvány nélkül nem lett volna meg a kiadásához szükséges anyagi keret.

A könyvbemutatón Butuza Mária Katalin tanítónő konferált, az első felszólaló a líceum igazgatója, Kulcsár Melinda tanárnő volt, aki röviden bemutatta az iskola megalakulásának történetét, kiemelve a Téka Alapítvány szerepét. Beszédében az igazgatónő kitért az évkönyvre is és méltatta a szerzők munkáját is.

Kulcsár Melinda után Riti József Attila következett, aki elmondta, hogyan született meg az évkönyv megírásának története és hogyan valósult meg, majd köszönetet mondott az iskolának, a kollégáknak, a szerzőknek, a korrekturát elvégző kollégáknak, a társszerkesztőnek és a Téka Alapítványnak.

A bemutató utolsó felszólalója Fodor Emőke tanítónő volt, aki elmondta mennyire büszke, hogy tagja lehet a mezőségi magyar oktatás sikertörténetének, melynek egy kis részét az évkönyv is tükrözi.

Végezetül pedig tekintsék meg a bemutatóról készült filmet, vagy olvassák el a felszólalók beszédét:

Kulcsár Melinda

Tisztelt meghívottak, kedves vendégek!

Akkor, amikor a 2000-es évek elején megszületett a magyar iskola megépítésének gondolata,nem hittem, hogy ez valaha is meg fog valósulni. 2010-ban megtörtént az alapkőletétel, utána pedig következett egy nagyon nehéz időszak: az ÉPÍTKEZÉS. Építkeztünk gyakorlatilag is, de építkeztünk gondolatban lélekben is, kételyeink pedig nem szűntek: Vajon meg fogunk-e felelni a feladatnak? Vajon leszünk-e elég bölcsek azt a kincset, amit kapunk megőrizni, és továbbfejleszteni? Vajon eléggé képzettek vagyunk-e szembenézni a kihívásokkal?

Ezek a kérdések máig sem szűntek meg bennünk munkálni, és azt hiszem addig biztosított az oktatás minősége, amíg kérdezni tudunk, mert ez a fejlődés kulcsa.  

A Téka Alapítvány mindvégig ott állt a projekt talapzatánál, és mindvégig biztosított bennünket, szamosújvári tanárokat, hogy a terv sikerülni fog. Az a határozott állásfoglalás, amit tapasztaltunk, az a szakértelem, amellyel a pályázatokat lebonyolították, és az a múlt, amely szavatolta a munka hitelességét a siker kulcsa volt. Mi, tanárok készen kaptuk az iskolát, alig kellett valamiben is segítenünk addig, amíg be nem költöztünk.

 …és 2016-ban megtörtént a CSODA!

Már nyáron összegyűltünk és elkezdtünk tervezni. Elekzdtük megtervezni közös önmagunkat, akik addig darabjainkra szaggatva pislákoltak egy-egy román tanintézmény legalsó sötét fókjában. Kerestük a most már KÖZÖS feladatunkat! Kik vagyunk MI? Ki ez a MI? Hogyan alkossuk meg azt a közös világot, amelynek a kontextusában innen arra működnünk kell? Nem volt könnyű feladat. Ma sem könnyű, de azt hiszem nagyokat léptünk egymás felé, és a szamosújvári közösség egységének a megvalósításáért is sokat tesz az iskola. Feladatunk pedig nemcsak a szamosújvári közösségre terjed ki, hanem az egész régióéra, hiszen a Mezőség iskolája vagyunk: híd, amely összeköti a mezőségi régió különböző településeit, egységes egésszé formálja az érkező sokszínűséget s egy olyan önállóan gondolkodó identitás megalkotására törekszik, amely megtalálja helyét globalizálódó társadalmunkban.

Igazgatóként már többen is munkálkodtak az iskoláért. Timsa Ildikó igazgató asszony kezdte ezt a munkát, ő alapozta meg a közös irányvonalakat. Neki volt talán a legnehezebb feladata, hiszen elsőként a legnehezebb megtalálni a helyes utat. Pap György Attila igazgató úr egy nagyon nehéz időszakban kormányozta intézményünket és az ő munkája nyomán született meg az iskola online működéséhez szükséges sok-sok eszköz. Most rajtam a sor, és remélem hitem, elszántságom és jószándékom a legjobb irányba fogja iskolánkat vezetni.

Sok mondanivaló lenne még erről a szinte hat iskolai évről. Igyekeztünk nemcsak oktatni, hanem nevelni is. Szélesíteni szeretnénk annak a világnak a határait, amellyel diákjaink hozzánk érkeznek, és ebben a munkában a Téka Alapítvány a legfőbb partnerünk. Az iskolán kívüli tevékenységek széles skálája révén reméljük, hogy gyermekeink nemcsak tudást, hanem műveltséget szereznek iskolánkban, az iskola pedig számukra nem egy hideg intézmény lesz, hanem család. Amellett, hogy igyekszünk az otthonosság megteremtésére a tanulás, a versenyek, a jó eredmények; a sikeres érettségi és képességvizsgák szempontjából is igyekszünk a megye 11 középiskolája közül a legjobbak közé kerülni.

A Fodor Emőke és Riti József Attila által szerkesztett iskolai évkönyv a múltat és a jelent kapcsolja össze, hiszen a szerkesztők szándéka az egykori Fiúgimnázium évkönyvének újragondolt, a kor igényeihez igazított folytatása.

Az 2016-2020-as időszak, iskolai életébe, az ünnepeinkbe és az állandó tervekkel átszőtt és munkával teli hétköznapokba nyer bepillantást az olvasó.

Köszönjük ezt a szép évkönyvet, amely a munkánkat tükrözi!

Riti József Attila

Tisztelt egybegyűltek, mindenkit köszöntök!

Jelen évkönyv a Szamosújvári Magyar Királyi Állami 4 osztályos Főgimnázium és Koedukált Kereskedelmi Középiskola Évkönyvének az újragondolt folytatása. Régi tervem valósult meg ezzel az évkönyvvel, melynek remélem lesz folytatása.

Az évkönyv megírásának gondolata már az iskola megalakulásakor kipattant a fejemből. Megírásában fontos löketet adott a járványokozta karantén által biztosított szabadidő.

A kötetből megismerhetik az iskolát és az iskolai életet, iskolánk építéstörténetét, a tanárok és diákok munkáját, kirándulásainkat, a szakkörök működését és tevékenységét. Továbbá betekintést nyerhetnek a szamosújvári magyar oktatás történetébe is. Mindezek mellett az olvasó elé tárjuk iskolánk sajtótükrét is.

A kötet megjelenésében fontos szerepet játszottak a kollégák és a Téka Alapítvány, ezért szeretnék köszönetet mondani a kollégáknak, az iskolának, a Téka Alapítványnak a támogatást, az Infóprintnek és Sallai Jánosnak pedig az igényes nyomdai munkát. Külön köszönet jár azoknak a kollégáknak, akik besegítettek az írásban és szerkesztésben, pontosabban: Balázs-Bécsi Attila, Bándi Gyöngyi, Juhos Helga, Kiss Angéla, Rariga Imola Beáta, Székely Melinda és Szilágyi Loránd Márton.

Külön köszönet jár a korrektoroknak is: Dániel Melindának és Kiss Angélának. Végezetül, de nem utolsó sorban köszönet szeretnék mondani a kötet társszerzőjének, Fodor Emőkének.

Fodor Emőke

Szeretettel köszöntöm én is az egybegyűlteket. Büszke vagyok, hogy részese lehettem a mezőségi magyar oktatás sikertörténetének, melynek egy kis részét tükrözi az évkönyv.

Nincsenek benne a tervek és újratervezések, nincsenek benne az álmatlan éjszakák, a kudarcba fulladt tanórák- de benne vannak a sikerek. Köszönet a kollégáknak és diákoknak, hogy volt miről írni.

Amikor szamosújvári nyolcadikos diákként pályaválasztás előtt álltam, a pedagógus szakma mellett az újságírás is opcióként szerepelt. Hálás vagyok, hogy ezt is megvalósíthatom, tanítóként és botcsinálta cikkíróként beszámolhatok a Szabadságnak és a Szamosújvári Közlöny iskolánk rendezvényeiről. Illetve a Facebookon is megoszthatom iskolánk jó gyakorlatait, sikeres tevékenységeit.

Az évkönyvben a négy év sajtótükrét tárom az olvasók elé. Remélem, hogy a következő években nemcsak sok érdekes eseményt kell megírnom, hanem azt is, hogy többen csatlakoznak majd az évkönyvszerkesztő, programszervező, újítani akaró kemény csapathoz. Jó olvasást és sikeres munkát a továbbiakban!

Riti József Attila

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Share Article: