A szamosújvári Lászloffy-ház az egyike a még meglévő barokk emeletes házaknak. A házat „tartós ormányi kőből”[1] emelték és építését 1747-ben fejezték be. Az oszlopos kapun a Lászlóffy család címere található (amit a kommunista államosításnál legyalultak), a kapudíszeket Anton Schuchbauer faragta[2]. A házat Láncos-háznak is nevezik.
Anton Schuchbauer 1719 és 1789 között élt és a barokk korszak egyik legjelentősebb kolozsvári szobrásza volt.
A Láncos-házban működött 1842 és 1855 között a Nagyszebenből ideköltözött az 51. ezred katonanevelő intézete, a Károly Ferdinánd ezred iskolája. A tanintézetnek hat tanára volt: egy pap, egy főhadnagy (ő volt az igazgató is), egy orvos és 3 őrmester. Igazgatója 1848-ban Ádler Szeverin, aki beállt Bem József seregébe, mint főhadnagy. Őt Wohlmann József követte tisztségében, 1849-ben. Az iskola 15 diákja beállt honvédnek az 1848-1849-es szabadságharc idején. 1855-ben az iskola elköltözött a városból és a Lászlóffy házba beköltözött az örmény-katolikus elemi fiúiskola. Költözésekor a tanintézetnek 47 diákja volt.
1861-től a Lászloffy házban Voith Miklós javaslatára megalapították magyar tannyelvű örmény-katolikus algimnázium.
Rövid ideig, 1901 és 1902 között az épületben működött az Állami Polgári Lányiskola.
Az épület a kommunista államosítás után számos célnak szolgált, volt gyár, ifjúsági otthon, ahol néptáncot is oktattak.
A rendszerváltás után is egy ideig ifjúsági célokat szolgált. A helyszín a Kaláka néptáncegyüttes történetének is kiemelt helyszíne, 1991-őszén kezdődnek el itt az első próbák az Ifjúsági klub egyik termében (1992-ig).
Idővel a ház borzasztó állapotba került és úgy tűnt, hogy a végső pusztulás vár rá, de végül 2015 után az önkormányzat visszaperelte és 2021-ben megkezdődött a restaurálása. A munkálatok jelenleg a vége felé járnak, a tervezet szerint 2023. december 31-ig kell befejezzék a restaurálást.
A szakszerűen felújított épület a kultúrát fogja szolgálni, ugyanis ide költözik a városi múzeum, mely egy korszerű, modern múzeum lesz és ugyancsak itt lesz egy képzőművészeti kiállítóközpont is, ugyanis a turisztikai információs központ erre a célra alkalmatlan.
Végezetül pedig kifejezzük reményünket, hogy a Lászlóffy-ház előtt méltó jövő áll és türelmetlenül várjuk a megnyitását.
[1] SZONGOTT
[2] BALÁZS-BÉCSI ATTILA: Szamosújvári örökség, Téka Alapítvány, Szamosújvár, 2013, 41. o.