Legújabb híreink

Csicsergők KIFOR stadion
0 0
Read Time:2 Minute, 12 Second
📷Bethlendi Tamás www.facebook.com/bitsphoto/

A koronavírus miatt bevezetett globális iskolalezárások utóhatásairól, az oktatás és a tanulás különválásáról és a jövő lehetőségeiről tartott előadást dr. Setényi János történész, oktatáskutató a Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezésében kedden, április 12-én Kolozsváron.

A tanulás jövője és COVID-narratívák címmel tekintette át az oktatás történeti szálait, a koronavírus által okozott sokkot és a fejlődési lehetőségeket dr. Setényi János a kolozsvári MCC-központban. Az MCC Tanuláskutató Intézetének igazgatója már 25 éve kutatja az oktatási rendszereket, tanított líceumban és egyetemen is, 1993-ban pedig részt vett Közép-Európa első oktatási tanácsadó cégének elindításában. Tanácsadói munkája során nagy tapasztalatot szerzett a Balkán és a posztszovjet térség oktatásfejlesztésében, Bukarestben is dolgozott uniós programokban, és évente többször megfordul Erdélyben.

Az előadó szerint ma már nincs követendő mintaország, mint egykor például a finnek, így a saját megoldásainkat kell megtalálni az oktatásban. A Covid-sokk legfőbb tanulsága, hogy az iskola és a tanulás különválhat, az iskola tanítási-tanulási monopóliuma megrepedhet, de vissza is áll, mert szükségünk van rá, hiszen sok szociális ellátás épül köré, a gyerekeket el kell foglalni, amíg a szülők dolgoznak, valamint az érettségi, továbblépés, szakmaszerzés az oktatási intézményekhez kötődik, így az iskola nem bukhat el.

Setényi János felhívta a figyelmet arra, hogy a modern tömegoktatási rendszerek történeti okok miatt sérülékenyek. Magyarországon például még mindig ragaszkodnak az óriási tudásmennyiség hagyományos formákban való átadásához, a teljesítmény azonban évek óta stagnál. Az új módszerekkel dolgozó intézmények diákjainak teljesen más a fejlődése, viszont kérdés, hogy ezt széles körben hogyan lehetne alkalmazni. A tanulási élményhez szükséges a megfelelő környezet, a személyesség, baráti társaság, külső támogatás, biztosítani kell a lakhatást, kulturális szolgáltatásokat. De a megfelelő időbeosztás is kulcskérdés, hiszen a társadalom annyi mindent elvár a tanároktól és diákoktól, de a tanítási idő korlátozott.

A digitális oktatás bevezetésével a segítség nagy része sajnos nem a tanügytől jött, hanem az internetről, önszorgalomból tanultak a tanárok, a gyerekek pedig már rég így működnek. A lezárások ideje alatt bebizonyosodott, nem kell ragaszkodni az elavult módszerekhez, hanem rugalmasan, a digitális és hagyományos tanítás-tanulás ötvözésével ki lehet alakítani a megfelelő rendszert, amely a diákoknak, tanároknak és szülőknek egyaránt kedvez.

„Az MCC-ben kiemelten fontosnak tartjuk, hogy minőségi oktatást biztosítsunk diákjainknak az általános iskolás korosztálytól az egyetemig. Dr. Setényi János munkatársainknak is tartott eligazítást a tehetséggondozásról, a tehetséges diákok felismeréséről és támogatásáról, a nyílt előadás szervezésével pedig szerettük volna a kolozsvári szakembereket, pedadógusokat, érdeklődőket is megszólítani” – mondta el Talpas Botond, az MCC erdélyi tevékenységért felelős igazgatója, majd hozzátette: az MCC Tanuláskutató Intézetében nemzetközileg elismert szakemberek kutatják és gyűjtik össze a jó gyakorlatokat, így hasznos tanácsokat adhatnak az oktatási, nevelési tevékenység fejlesztésére az erdélyi közönségnek is.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Share Article: