Legújabb híreink

Csicsergők KIFOR stadion
0 0
Read Time:3 Minute, 53 Second
Hétköznapi Hőseink – Erdélyi iskolások írásai településük jeleseiről kötet bemutatója / fotó: Téka Alpítvány

Mindannyian reménykedve vártuk az évadnyitó rendezvényeit, amely a szamosújvári Téka Alapítvány évi tevékenységeinek megnyitója, városunk kulturális életének egyik színfoltja.

Hétfőn, október 3-án, képzőművészeti kiállítással indult az eseménysorozat. Az Incze János Dés – mindennapok festője című kiállítás megnyitója volt, az 1999-ben elhunyt festőnek műveit sohasem állították ki városunkban, bár számtalan szállal kötődött ide.

A kiállítás házigazdája Egri Hajnal volt, aki nyitó beszédében felvázolta Incze János életpályáját, megköszönte a festő családjának azt, hogy a Téka Alapítvány konferenciatermébe hozták a festményeket. Ezt követően a festő Szamosújváron lakó fia, ifj. Incze János emlékezett több személyes élménnyel édesapjára.

Ifj. Incze János / fotó: Riti József Attila

Ifj. Incze János felszólalásában elmondta, hogy Incze János festőként nem szeretetett rendelésre dolgozni, se arcképeket festeni. Kedvelte a kisváros (Dés) kacskaringós és szűk kis utcáit, a hétköznapi embereket, a bivalyszekereket. A művész családjától azt is megtudtuk, hogy hozzávetőlegesen 600 művet festett, ezekről nyilvántartást is vezetett.

Ezt követően, 18:30-tól, a Téka Alapítvány konferenciatermében Benkő Levente (történész, a Művelődés szerkesztője) és Széman Emese Rózsa (kutató, emlékház vezető, a Művelődés és a Kolozsvári Rádió munkatársa) jelenlétében, bemutatták a Hétköznapi Hőseink – Erdélyi iskolások írásai településük jeleseiről című kötetet, mely a 2017 és 2021 között lebonyolított Hétköznapi hőseink című projektben, a diákok által írott portré cikkeket tartalmazza. A könyvbemutatót Széman Emese Rózsa nyitotta meg, aki elmondta, hogy a programot az Emberi Erőforrások Minisztériuma kezdeményezte, az EMKE pedig az erdélyi lebonyolítója volt. Továbbá elmondta, hogy a projekt célja az volt, hogy olyan személyiségeket mutassanak be a diákok, akik a közösségéért dolgoztak. A projektben Riti József Attila, helyi történelemtanár, irányítása alatt két cikk született, az első szereplője Balázs-Bécsi Attila volt (szerzők: Deák Noémi, Orbán Szabolcs és ifj. Szováti János), második pedig az ördöngösfüzesi Lapohos András (szerzők: Hideg Eleonóra, Miklósi Amália és Sükösd Rebeka) tanár úr életpályáját állítja a nagyközönség elé. Benkő Levente elmondta, hogy a cikkeknek másodlagos célja az volt, hogy az olvasó betekintést nyerjen a helyi közösségek helytörténetében. Riti József Attila számára megtiszteltetés volt a diákokkal ebben a projektben részt venni, továbbá hozzáfűzte, hogy az említett karakterek életpályájából inspirációt és erőt nyert munkájához.

Végül, pedig a Balázs-Bécsi Attiláról írott cikk egyik szerzője, Orbán Szabolcs is felszólalt, aki elmondta, hogy a projektnek következtében megismerhette azt az embert és a csapatot, aki megálmodta és megvalósította a Téka Alapítvány által működtetett szórványkollégiumot és iskolát.

Másnap a Hayak kávézóban ismerhették meg a diákok Kalamár Gábor, kreatív producert. Jelenleg a Babes -Bolyai Tudományegyetem adjunktusa, a Gavart Productionsnal alapító & kreatív igazgatója, számos szakmai projektben vesz részt. A diákokkal a filmes szakma kihívásait, rejtélyeit beszéltek meg, kitérve a közösségi hálok (Facebook, Instagram, Snapchat stb.) szerepére, használhatóságára.

Csütörtökön a kvíz volt a téma.  Sebők Botond és Sebők Tímea első körben a középiskolások majd a felnőttek számára dolgozott ki magyar hírességekről szóló kérdéssorokat. A  Hayak Kávézó ismét nevetéstől hangos volt, hisz a tudás gyarapítás mellett a résztvevők jól szórakoztak.

A legkisebbek sem maradtak ki a fesztiválozásból, ugyanis pénteken a Sétáló Bábszínház művészei őket szórakoztatták. A Nap leánya, Hold fia bábjátékot a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum aulájában tekintették meg az óvodások és kisiskolások. Délután a Trófea vendéglő lett a fesztivál színhelye. A kicsikkel Szabó Boglárka játszott a Prücsök Táncházban, majd megérdemelt jutalomként az END-IBO cég finomságait kóstolhatták meg. A házicsoki is nagyon finom, de a pogácsákat is elkapkodták.

Aprók tánca/fotó: Riti József Attila

Az idő múlásával a felnőtteké lett a főszerep. Vincze László Bikavér párbajnak nevezett borkóstolóján a vörösborokat nem annyira kedvelők is találhattak kedvükre való egri vagy szekszárdi bikavért. Az est a Szamosújvári Live zenekar Retró bulijával ért véget, mely igazi családi rendezvénnyé alakult.

Az Ördöngös Zenekar zenélt a szombati évadnyitó táncházban, ahol Kispál Nándor és Lakatos Ágnes voltak a táncház gazdák.

Hétfőn zsúfolásig megtelt a mozi terme, ahol Felméri Péter Apa vagyok című humorestjét tekinthették meg. Minden viccnek fele igaz jeligével is lehetett volna, hiszen a mindennapok történeteibe csempészett, vagy onnan kiemelt kis mozzanatok valóban mindegyikünk életének része lehetne.

Kósa András László bukaresti kulturdiplomata, a bukaresti Liszt Intézet igazgatójával Márton Evelin beszélgetett kedden délután.  Betekintést nyerhettünk egy nem akármilyen karrier felépítésébe, a fővárosi magyar élet egy szeletébe is. A fiatalok egy pozitív példát kaphattak, hogyan lehet céltudatosan előre lépni, tanulni és lehetőségeket kihasználni.

A fesztivál záróakkordja a filmmé volt. A gyerekek   A Kuflik és Akármi című animációs filmet, a felnőttek a Toxikoma címűt tekinthették meg a szamosújvári Béke Moziban.

Idei támogatóink az NKA, Csoóri Sándor Alap és a Kolozs Megyei Tanács voltak, partnerek a Hagyományok Háza erdélyi és budapesti kirendeltségei, a Filmtett, a Tóvidék Egyesület és az End-Ibo cég.

Igazi őszi felfrissülés volt, s izgalommal várjuk a hét végén szervezendő 25. Mezőségi Fesztivált is.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Share Article: