Szerdán temették el az erdélyi Mezőség egyik legérdekesebb alakját, Holland Mihályt, eredeti nevén Michel van Langeveldet, aki 2011-ben, Székre költözött, miután többször is járt a mezőségi településen, amelynek szerelmese lett.
Holland Misi kapcsolata Székkel még a nyolcvanas évek Hollandiájában kezdődött, amikor egy antikváriumban véletlenül rátalált Korniss Péter fotográfus Elindultam világ útján című könyvére, amely élethűen ábrázolta a Mezőséget. A gyűjtemény annyira megragadta, hogy tizenöt példányt vásárolt belőle.
A képek hatására 1986-tól kezdve minden hónapban részt vett az Utrechtben szervezett magyar táncházban, ahol a háromórás táncoktatás és az élő zene révén egy teljesen új világot ismerhetett meg. Itt találkozott a Téka zenekarral, valamint olyan neves zenészekkel, mint Fodor „Neti” Sándor, Árus Ferenc, Berecz András, a Magyarpalatkai Banda, az erdőszombattelkiek, a Nadara Gypsyband és a gyimesbükki Zerkula János.
A romániai rendszerváltást követően az első adandó alkalommal hosszú útra vállalkozott, és ellátogatott Székre, ahol teljesen megbabonázta egy hagyományos tisztaszoba hangulata. Több interjúban is elmesélte, hogy az itt elfogyasztott bableves és a pálinka – amelytől teljesen megrészegedett – hozzájárult ahhoz, hogy évekkel később végleg itt találjon otthonra.
Széki látogatásai megerősítették benne az elhatározást, hogy ideköltözzön. 2004-ben vásárolt egy kis, hagyományosan kékre festett házat, amelyet felújított – csak később derült ki, hogy a régi csipkeszegi táncházat vásárolta meg. Véglegesen 2011-ben költözött Székre, ahol családi kötelékek is erősítették ittlétét: 2012-ben falubeli feleséget talált.
Székre költözése évében a forrószegi táncházat is megmentette. A lebontott épület teljes faanyagát – „beleértve az eredeti tetőt, gerendákat, ablakokat és ajtókat is. Jelképes, 1000 lejért vihettem el az anyagokat és felépítettem a forrószegi táncházat Csipkeszegen.” [1]
Az új épületet végül 2012-ben avatták fel, az ünnepségen Novák Ferenc – Tata (https://kozlony.ro/novak-ferenc-tata-nekrolog/) is részt vett. Ugyanebben az évben, augusztusban rendezték be benne Korniss Péter egyik fotógyűjteményét, amely olyan felvételeket tartalmazott, amelyeket a művész széki táncházakban készített.
Holland Mihály több ezer, kidobásra ítélt hagyományos széki tárgyat mentett meg, háza valóságos múzeummá vált. Bár hollandként született, Michel igazi széki magyarrá lett, a mezőségi kultúra egyik legnagyobb megőrzőjévé vált.
Tragikus, hirtelen halála arra emlékeztet bennünket, hogy bármennyit is tesz az ember életében, sorsa előtt mindig csak egy hajszálnyi idő áll.
Riti József Attila
[1] Forrás: Ha feltámad a szél, a csizmák máris táncolnak – folkMAGazin 2023/2 www.folkmagazin.hu