Füzesmikolai búcsú idén is

0 0
Read Time:2 Minute, 59 Second
A kis fatemplom (belsőjében pénz és papírcetlikre írt ima) / fotó: Riti József Attila – hivatalos

Mint minden évben idén is megszervezték a fűzesmikolai búcsút, melynek eredete a múlt homályába vész, de ahhoz köthető, hogy az 1681-ben festett Szűz Máriás ikon 21 napon keresztül megállás nélkül sírt.

A búcsú hagyományos módon augusztus 14-én kezdődött, délidőben, a szamosújvári Szent Miklós templomban (a parkban lévő templom) ahonnan rövid mise után a búcsújárók Andrei Andreicuț kolozsvári metropolitával az élén gyalogszerrel elindultak Mikola felé. A menetet a metropolita mellett több kisebb vagy nagyobb rangú ortodox pópa kisérte. Közöttük, mint minden évben Ibériai Teofil Roman a spanyolországi és portugáliai román ortodox püspökség helyettes püspöke.

Füzesmikolán a misék sorrendjét a 18 órakor szervezett vecsernye nyitja meg. A búcsú fénypontjára este került sor amikor (22 órakor) a mise keretén belül körbevezették Csodatevő Mária ikonját, melyről úgy tartják, hogy gyógyító és csodatevő ereje van.

Augusztus 15-én az első misét hajnalban 5 órakor tartották, amikor celebrálták Aranyszájú János liturgiáját. 9 órától pedig a főmise következett melyet Andrei Andreicuț metropolita és Ibériai Teofil Roman püspökhelyettes celebráltak.

A búcsú egy képen / fotó: Riti József Attila – hivatalos

Mint minden esztendőben idén is nagyszámú zarándok vett részt (sajtóértesülések szerint 25 ezer) és melyen, mint minden évben, előszeretettel vettek rajta részt a román politikusok.

Mint minden évben a görög-katolikusok (melyeknek tulajdonában volt egészen 1948-ban amikor egyházukat betiltották) is szerveznek búcsút füzesmikolára, de a miséket nem a kolostornál, hanem a faluban lévő görög-katolikus templomnál tartják.

A búcsún az emberek nagyrésze a szabad ég alatt tölti az éjszakát, sokan könyökön és térden sétálják körbe a kis fakolostort, így vezekelnek a bűnikért. Továbbá a több ezer hívő azért áll sorba, hogy megtekintse és megérintse a Csodatevő Mária ikonját, melyről az tartják, hogy csodát tesz azzal, aki megérinti.

Az eredeti Csodatevő Mária ikon mely a kolozsvári piarista templomban van. Mikolán csak egy másolat található (a kolostor azonban azt állítja, hogy náluk van az eredeti) / fotó: Ferenc Geher

A kolostor és a zarándoklat rövid története

A kolostor területén lévő kis fatemplomot 1552-ben említik először a dokumentumok, de valószínűleg már régebbtől ott állt. A mostani fatemplom nem az eredeti, mivel az 1973-ban leégett. A jelenlegi kis fatemplomot 1974-ben hozatták a Szilágy megyei Csicsógombásról (mely pár évig a Szamosújvár melletti Coptelkén is állt). Érdekességként elmondható, hogy az eredeti a kis fatemplomot a szentbenedeki Kornisok restaurálták 1714-ben.

Érdemes megemlítenünk, hogy a szentbenedeki Kornis kastély kaputornyának udvar felőli oldalán volt egy dombormű mely a Csodatevő Máriaikon másolata volt. Ez a dombormű, nem is olyan régen, pár éve még eredeti helyén volt, de azóta eltünt, ismeretlen tettesek leszerelték és ellopták.

Az első kőtemplomot 1875-1879-ben építették. Az elmúlt évtizedben megkezdték egy újabb és nagyobb téglatemplom építését.

A kolostor 1699 után lett híres, amikor a hagyomány szerint, az 1681-ben (az ikldódi Lukács pópa által) festett Szűz Máriás ikon 21 napon keresztül megállás nélkül sírt. Ezt követően évről – évre egyre többen zarándokoltak, az akkor már görög-katolikus kolostorhoz. A búcsú annyira ismert lett, hogy XIII. Kelemen pápa 1767-ben kegyhelynek ismerte el és búcsút hirdetett a három Mária-főünnep: Gyümölcsoltó Boldogasszony (már. 25), Nagyboldogasszony (aug. 15) és Kisboldogasszony (szept. 8) napjára. Az utóbbi kettőnek alakult ki hagyománya, ami a mai napig él. Persze szeptember 8-án jóval kevesebben zarándokolnak/zarándokoltak el a füzesmikolai kolostorhoz.

1948-ban, amikor betiltották a görög-katolikus egyházat a kolostor az ortodox (görög keleti) egyház tulajdonába került. Mivel az 1989-es rendszerváltás után a kolostor és a „könnyező” ikon nem került vissza a görög-katolikusok tulajdonába, a két egyház a mai napig pereskedik tulajdona felett.

Riti József Attila

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük