
2025. május 20-án ünnepélyes keretek között adták át a Kallós Zoltán Népzeneiskola új, háromszintes épületét Kolozsváron, a Livezii (Berek) utca 61. szám alatt. Az esemény mérföldkő az iskola életében, hiszen saját otthonra talált, ahol a népzene ápolása és továbbadása még méltóbb körülmények között folytatódhat.
A Kallós Zoltán Alapítvány által működtetett intézmény 2014-ben kezdte meg működését. Kezdetben az evangélikus egyház biztosított helyszínt, majd a Hagyományok Házában és bérelt ingatlanokban folyt az oktatás. Az új épület megvalósítása a magyar kormány és a Bethlen Gábor Alap támogatásával vált lehetővé. Az építkezés 2024 márciusában kezdődött, és mostanra több mint száz gyermek tanulhat benne.
Az átadó ünnepségen több neves személyiség is jelen volt. Balla Ferenc, az alapítvány igazgatója felidézte, hogy az iskola gondolata 2014-ben fogalmazódott meg, és azóta számos kihívással kellett szembenézniük. Köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak az iskola létrejöttéhez, különösen a zenetanároknak és munkatársaknak, akik az elmúlt években több száz gyermekkel szerettették meg a magyar népzenét.
Szilágyi Péter, a magyar kormány nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy a Kallós Zoltán Alapítvány tevékenysége a szórványmagyarság életerejét bizonyítja. Kiemelte, hogy az alapítvány munkatársai és partnerei, köztük Magyarország kormánya, hisznek abban, hogy lesz, aki folytatja az értékmentést és őrzi a népi kultúrát.
Székely István, az RMDSZ társadalomszervezésért felelős ügyvezető alelnöke Kelemen Hunor üdvözletét tolmácsolta, és rámutatott, hogy a kultúrával, ezen belül a népi kultúrával tudjuk megadni azt a biztonságérzetet az erdélyi magyaroknak, amely ebben az időben sérült. Hangsúlyozta, hogy ilyenkor az alapokhoz kell visszatérni, és a tradicionális népi kultúra az újratervezés fontos pillére.
Szép Gyula, az alapítvány alelnöke és a zeneiskola egyik ötletgazdája elmondta, hogy 2014-ben érett meg a helyzet az iskola elindítására, miután Válaszúton minden álom megvalósult. Hozzátette, hogy a zeneiskola „csápjai” a Mezőségről eljutnak Szilágyságba is, és a cél az, hogy minél több gyermekhez eljusson a magyar népzene.
A Kallós Zoltán Népzeneiskola új épülete nemcsak fizikai értelemben jelent új otthont, hanem szimbolikusan is: a magyar népzene és kultúra továbbélésének záloga, ahol a fiatalok méltó körülmények között ismerkedhetnek meg hagyományaikkal.
Összefoglaló a Szabadság, Maszol és a Krónika tudosítása alapján