
Teljesen más élmény biciklivel felfedezni egy országot, mint autóval végig száguldani a zsúfolt főúton. A mező szélén kialakított sávokon, a saját magunk által diktált tempóban, barátokkal együtt haladva teljesen más kép alakul ki az utazóban az adott területről.
A „Kerékpárral 7 határon át” programsorozatba csatlakoztunk be mi is, a Téka Művelődési Alapítvány szervezésében. Ez az Építési és Közlekedési Minisztérium támogatásával és a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet közreműködésével valósulhatott meg. A „Szent Márton nyomában Magyarország, Szlovákia és Ausztria határain át” nevet viselő kerékpáros túraprogram keretein belül a magyar-osztrák-szlovák hármashatárt, valamint a Szent Márton nevéhez fűződő településeket, templomokat és egyéb helyszíneket érintettük.
Az idei biciklizés során nemcsak róttuk a kilométereket, hanem rengeteg színes programponttal egészítettük ezt ki. A külföldi Szent Márton Egyesületek tagjaival való találkozás révén ismerhettük meg jobban a szent körül kialakult kultuszt, ennek legjelentősebb helyszíneit és együtt tervezhettünk az egyesületek kedves tagjaival.

A körutazás a mosonmagyaróvári szállásunkról indult, ahonnan Győr érintésével tekertünk el a csallóközi Alistálig. Győrben dr. Nemes Gábor fogadta a 7 főből álló csapatot és kísért el minket a székesegyházba. A Farkas utcai templom előtt álló szobor készítői, Kolozsvári Márton és György egy másik jelentős munkáját, Szent László hermáját tekintettük meg itt.
Az Alistál (Dolny Stál, Szlovákia) bejáratánál kialakított Szent Márton pihenőhelyen várt minket a szlovákiai Szent Márton egyesület elnöke, Szűcs Éva. Férjével és az egyesület többi tagjával való közös vacsorát ötletelés, ismerkedés, mélyreható beszélgetések sorozata zárta.
A másnapi útvonal előreláthatóan a túra leghosszabb útszakaszának ígérkezett, több mint 100 kilométer, melynek első szakasza közel 80 kilométer biciklizés volt Pozsonyig. Ennek mégse éreztük a súlyát, hiszen a szlovákiai ismerőseink közül néhányan elkísértek minket a fővárosig. Velünk tekert a 78 éves Lengyel József és a 64 éves Borbély Magda is. Az ők társaságukban vonultunk a Bős–nagymarosi gáton is, Szűcs Ervin vezetésével. Az ő történetei révén ismerhettük meg ennek kialakításának történetét, és rengeteg érdekességet mesélt nekünk a Csallóköz természeti és történelmi érdekességeiről.
A Magyar Királyság történetében Pozsony funkcionált leghosszabb ideig fővárosként, ennek jeleként helyezték el a koronázó templom tornyára a magyar Szent Koronát is. Ebben a templomban koronáztak meg több uralkodót is 1536 és 1783 között, de ehhez a helyszínhez köthető a Koronán levő kereszt elferdülése is. A templom meglátogatása során, a helyiektől való elbúcsúzás előtt közösen fedezhettük fel a Szent Márton-szobor különlegességét: ez az egyetlen, amelyen magyar ruhában ábrázolják.

Pozsony kiváló kerékpáros infrastruktúráját követve újra Ausztria tájain tekertünk végig, egészen a Köpcsényben (Kittsee) található Hauswirth-csokigyárig, ahol a felfrissülés és a csokoládékóstolás lehetősége csalogatta be mindannyiunkat az épületbe. Továbbfolytatva utunkat, a nap vége előtt Magyarországhoz közeledve érkeztünk el a hármashatárhoz. Itt egy pontban találkozik a három állam: Ausztria, Magyarország és Szlovákia. A „határtalan” közlekedést, az összetartozást és az egymásra való támaszkodást hivatott szimbolizálni az ide felállított, kézfogásokat ábrázoló szobor.
A harmadik napon Ausztria további felfedezését Nezsider (Neusiedl am See) település plébánosa, Gabriel Kozuch segítette. Az ő kedves fogadtatása nyújtott elegendő erőt a csoportnak, hogy Fertőfehéregyházáig (Donnerskirchen) tekerjenek. Itt is a helyi plébános segítségével látogattuk meg a Szent Márton kultuszához kötődő templomot. A tornyán található vasból készült kis szobor önmagában ritkaságnak számít: itt ugyanis Szent Márton lován ülve van ábrázolva. A látogatást a festői, a tó teljes területére nyíló kilátás tette még emlékezetesebbé.
Délutánra érkeztünk el Kismartonba (Eisenstadt), a Haydn városának emlegetett településre, ahol többek között az Eszterházy-kastélyt látogattuk meg. A kulturális programok egyik kimagasló pontja volt, amikor a kastély koncerttermébe érkezve, a felcsendülő dallamok hatására mi magunk is átérezhettük a kastély egykori pompáját és jelentőségét. Ezt az élményt a helyi idegenvezetőnknek, Hannes Artnernek, az ausztriai Szent Márton Egyesület képviselőjének köszönhetjük. A zene teljesen átszőtte itt tartozkodásunkat, ugyanis a Szent Márton dómban található az az orgona, amelyen maga Haydn is többször játszott.
Negyedik napon Burgenlandból Magyarország felé vettük az irányt. Ausztria határát átlépve első megállónk a Pán-európai piknik színhelye, majd Sopron városa volt. A tűztorony árnyékában várt minket Asbóth Imre, a Deák téri Általános Iskola igazgatója, akinek városvezetése révén mélyebb ismereteket szerezhettünk az óvár házairól, sőt, azok római kori, ház alatti részleteiről is. Bár napokon keresztül tudott volna mesélni nekünk az épületekről, olyan érdekességeket is elmesélt nekünk, mint például az egykori Borostyán út jelentőségét. Ezen, a ma már nem létező úton szállították egykor a Balti tengerről Rómába a borostyánkövet.
Soprontól egy kedves helyi kerékpáros, Varga Ferenc társaságában indultunk tovább, aki a csoportot a Lövérek hegyének érintésével Harkán, majd Doborjánon, Liszt Ferenc szülőhelyén át Kőszegig, majd Szombathelyre vezette, dimbes-dombos, hol árnyékos, hol napsütötte vidékeken keresztül
Délutánra érkeztünk el a Szent Márton kultusz legfontosabb helyszínére, a szent születési helyére, Szombathelyre. Az egykor Savariának nevezett városban dr. Székely János, szombathelyi megyéspüspök vendégszeretetét élvezhettük. Az estét ismét egy közös vacsorával zártuk, amely keretén belül a püspök úr Isten áldását kérte a biciklis zarándokok életére. Ezen kis csapatunk kiegészült a Magyarországi Szent Márton Egyesület vezetőségi tagjaival, Orbán Róberttel, Feiszt Györggyel, Wachterné Lakatos Ágnessel.
Ők kísértek végig az esti órákra elhúzódó városnézésre, ahol a helyismereti és kultúrtörténeti összefüggések mellett a város történelmének tényeit és Szent Márton életének részletes ismertetőjét hallhattuk. Többek között ellátogattunk a Szent Márton-templom kápolnájába, amelynek helyén állt a hagyomány szerint az a szoba, ahol maga a szent született. De ehhez a templomhoz kötődik még egy történet, miszerint a téren található kútnál keresztelte meg saját édesanyját.
Szombathelyről rövid vonatozás után Lövőről folytattuk biciklitúránkat, a Fertődi Esterházy kastélyt érintve és megcsodálva árnyas parkját és angol kertjét. Utunkba ejtettük a Fertő-Hanság Nemzeti Parkját a maga természeti szépségeivel.
A magyarországi látnivalók széles választékát megtekintve indultunk hazafelé, ezúttal már az autók kényelmes ülésén pihenve ki a hét fáradságait. A közel 500 km-es túra során csodálatos érzés volt a városok ódon épületeinek árnyékában, a főutat messze elkerülő, mezőket átszelő bicikliutakon tekerni. A tekerés tempóját sokszor csak a fel-felbukkanó őzikék, nyulak, fácánok, valamint a szembejövő biciklisek hangos és szeretetteljes köszönése vagy a pihenőhelyek látványa szakította meg. A biciklis zarándoklat külön értékét az adta, hogy az Erdélyi Szent Márton Kulturális Központ Egyesület szorosabbra tudta fűzni kapcsolatát a magyarországi, ausztriai és szlovákiai tagokkal. A túra során nemcsak testi, hanem lelki és szellemi gazdagodásra is törekedtünk, olyan személyek megismerése révén, akiknek köszönhetően nemcsak maga a túra vált sokkal jobb élménnyé, de a jövőre nézve is együtt tudtunk tervezgetni különböző programokat.
Felszegi Imre Juhos Tamás
A fotókat a résztvevők készítették
