1. Készültél, tervezted, hogy igazgató leszel?
Készülni? Szerintem soha nem vagyunk felkészülve az életünk során megjelenő kihívásokra, hiszen annyi új helyzet, annyi új lehetőség van a világban, amire nem tudunk azonnal reagálni. Számomra ez egy nagy kihívás, melynek remélem fokozatosan eleget fogok tenni, át fogom látni a munkát, a feladatokat és megtalálom magamban a megfelelő bölcsességet és tudást ahhoz, hogy ezeket a feladatokat méltósággal elvégezzem.
Tervezni? Még a legmerészebb álmaimban sem gondoltam, hogy valamikor ezt hozza elő számomra a sors. Egyáltalán nem terveztem igazgató lenni. 24 éves pályám első szakaszában ez nem is kínálkozhatott lehetőségként, ugyanis egy többnyire román közösségben működő magyar tagozatos tanár erre gondolni se mert. Később, a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum falai között akadtak nálam elhivatottabbak erre a feladatra.
Hosszas beszélgetések előzték meg ezt a döntést, melyet nagyon nehezen hoztam meg, de bízom benne, hogy nem elsietett (téves) döntés volt. A kollegáim erre a feladatra alkalmasnak találtak, bizalmat szavaztak nekem, én pedig esélyt adtam magamban azoknak a képességeimnek, amelyek közelebb vihetnek a sikeres munkához.
Ha Isten ezt bízta rám, segítségével tovább viszem.
2. Mi volt a döntő érv, amiért elvállaltad az igazgatói feladatot?
Sokszor hallottam, hogy az igazgatói feladat nem egy olyan munka, amely során mindent az irodából kezelünk. Kollégák, diákok, alkalmazottak és felettesek irányából érkező problémákra kell megoldást találni. Jó szervezőkészséggel megáldott embernek vallom magam, az operativitás, a megoldásra való törekvés, a következetes és kitartó munka mellett a pontosságot nagyra értékelem. Akik velem dolgoztak eddig azt hiszem látták, hogy soha nem zárkóztam el a munkától. A munkabírásomban pedig nagyon bízom.
A kollégák bizalma, a volt igazgatóink Timsa Ildikó és Pap György Attila bizalma, a családom támogatása sokat segített a döntéshozatalban.
Az előző igazgatók, a kollegák és a Téka Alapítvány sokat dolgoztak és harcoltak, hogy a szórványból és Szamosújvárról, a modern és korszerűen felszerelt intézményünkbe érkező diákoknak a legjobb tudást biztosítsuk, hogy sikeresen leérettségizzenek és tovább tanulhassanak. Ezt a munkát, amit most rám bíztak ugyanebbe az irányba haladva szeretném folytatni.
Ez volt a döntő érv. Iskolánk a környék egyik infrastrukturálisan legkorszerűbb intézménye, viszont csak jó szervezéssel lehet sikereket elérni, és tartalommal megtölteni a formát. Ez a közös cél késztetett arra, hogy elvállaljam a rám bízott feladatot.
3. Mi az, amit biztos tovább viszel a régi iskolai menedzsmentből?
A tanári kar bíztatása a szakmai fejlődésre, továbbképző tanfolyamok elvégzése által.
A címzetes tanár – tanító csapatot megtartani, sőt bővíteni.
A tanárok – tanítók támogatása az I-es fokozat és doktori cím megszerzésére.
A tanári kar támogatása, erős közösséggé formálása.
A modern technológia maximális felhasználása.
A digitális oktatáshoz szükséges platformok megtartása.
A pálya kezdetén lévő tanárok felkarolása és támogatása.
A diákokkal való állandó kapcsolattartás, osztályfőnökök, tanítók és diáktanács segítségével
Partneri kapcsolatok folytatása.
4. Mik a terveid? Mi az első lépés ez irányban?
Egyelőre úgy érzem meg kell szokjam az adott helyzetet, tanulnom és fejlődnem kell. Úgy érzem bizonyítanom kell, hogy megállom a helyem, mert ezáltal fogom azok bizalmát is megnyerni, akik még nem eléggé ismernek.
Terveim:
A szintek között: gimnázium és líceum között több közös programot megvalósítani.
A tanárok és tanítók között megerősíteni a kapcsolatot és a közreműködést.
Szolgálatos tanárként, sokat voltam szünetben is a diákok között, ezt tovább is szeretném folytatni.
Digitális napló bevezetése.
A digitális oktatáshoz szükséges platformok bővítése.
Újabb oktatási programok biztosítása.
Újabb partneri kapcsolatok létesítése.
Még jobb kimeneti (képességvizsga, érettségi) eredmények elérése.
Az iskola hírnevének a megerősítése.
5. Mennyire változtatnád meg az iskola életét?
Első naptól kezdve nagyon jól éreztem magam az iskolában. Mindig lelkesen jöttem a diákok és kollégák közé. Szerettem velük dolgozni. Hatalmas öröm volt számomra mikor láthattam, hogy évről – évre sikeres és gyakran jobb eredményeket érnek el diákjaink a vizsgákon, a versenyeken, könnyen elhelyezkednek az egyetem elvégzése után is.
Az iskolán kívüli tevékenységeken láthattam a diákok sokszínűségét és összetartozási vágyát. Ezeket nem szeretném megváltoztatni.
Nagy változásokat nem szeretnék csak továbbá erősíteni az alapokat, melyeket eddig is közösen tettünk le.
A mostani járványhelyzet miatt nem is sokat tudnánk változtatni, de ha ezen is túl leszünk az igények szerint biztos változtatni fogunk bizonyos dolgokat.
6. Mit üzensz a kollégáknak? Mit a diákoknak?
Először is nagy köszönettel tartozom azoknak, akik bizalmat szavaztak nekem és már most az elején látom, hogy törekednek segíteni és a kéréseknek pozitív hozzáállással válaszolni.
Megígérem, minden tőlem telhetőt megteszek ahhoz, hogy jól menedzseljem az intézményt és jó kapcsolatot teremtsek a kollégákkal, a diákokkal, a szülőkkel és az egész szamosújvári, illetve környékbeli közösséggel.
A Téka Alapítvány munkatársait is munkatársaimnak tekintem és biztos vagyok abban, hogy továbbra is együtt fogunk dolgozni és fejleszteni közös kincsünket: az iskolát.
A diákoknak tovább is rendelkezésükre állok és bíztatom őket, használják ki maximálisan, amit az iskola és a tanári kar nyújt nekik, iskolai vagy iskolán kívüli tevékenységek során.
Szükségem lesz mindenki segítségére, mert csak együtt tudjuk elérni közös célunk: a szamosújvári és szórványból származó diákok közös iskoláztatását, tanítását, nevelését és iskolánk hírnevének megalapozását.
Ugyanakkor vallom Antoine de Saint Exuperyval együtt, hogy
„Ha hajót akarsz építeni, ne dobold össze az embereket, hogy fát gyűjtsenek és ne adj nekik feladatokat. Inkább tanítsd meg nekik hogyan vágyakozzanak a tenger mérhetetlen végtelensége iránt.”
Célom az, hogy az iskola tanári közösségéből olyan csapatot hozzak létre, amely felismeri, hogy közösen dolgozni jó, felismerje a munka és a kötelességtudat fontosságát, de ne kényszerből, hanem meggyőződésből dolgozzon. Remélem jó minta leszek számukra ebben a tekintetben.
7. A lehető legnehezebb periódusban, a Covid-19 járvány okozta bizonytalanságban vetted át az iskola vezetését. Hogy indul idén a tanév iskolánkban?
Senkinek nem könnyű ez a periódus: diáknak, szülőnek, tanárnak és vezetőnek egyaránt nagy kihívás. A hosszas online tanítás után mindenki nagyon várta a fizikai jelenléttel történő tanítást.
Idén iskolánkban a tanítás 440 diák számára kezdődik. A Covid -19 járvány helyzetre előírt szabályokat betartva kezdhették el diákjaink a 2021-2022-es tanévet. Fontos számunkra mindnyájunk egészsége.
Nagy öröm volt számomra, amikor az első iskolai napon minden diák jelen lehetett az évnyitón és lelkesen léptek be osztálytermeikbe. Remélem ez hosszas ideig így is marad.