A szamosújvári Kemény Zsigmond Líceum tanítói csapata nemcsak tanításban és programszervezésben, hanem tanulásban is előnyben részesíti a közös tevékenységet. Folyamatos fejlődésüket az iskola vezetősége mellett a Téka Alapítvány is folyamatosan támogatja. Az élménybiológia, digitális képzések és a drámapedagógia után idén néptánc, népi gyermekjátékok képzésre került sor.
Balatoni Katalin neve sokak számára ismerősen cseng. Öt éve a Játék és Népi Hagyomány című népi gyermekjátéktalálkozónk utáni beszélgetést irányította, azóta számos online képzésén is részt vettünk. A néptáncoktatást vizuálisan játékeszközökkel (dió, tulipán, kötél, gumi, babzsák) segítő módszere az Így tedd rá nevet viseli. Néhány elemét már kipróbáltuk az előkészítő osztályosok néptáncóráin.
Azért hívtuk Katát, hogy felfrissítsük meglévő tudásunk, illetve azok az érdeklődő kollégák is betekintést nyerjenek a módszerébe, akik nem használták még módszertani könyveit, videóit. Felhívásunkra 33 kolléga válaszolt, akik Kolozsvárról, Kisbácsból,Szucságból, Zilahról, Bálványosváraljáról, Székről érkeztek. Az igénylők számára a Téka Alapítvány ingyenes szállást biztosított most is. Szamosújvárról nyolc pedagógus vett részt.
A képzés szombaton, december 3-án kezdődött, a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum Aulájában. Népi gyermekjátékokat ismerhettek meg a résztvevők, majd megbeszélték ezek tanításának, hasznosításának módszertani lépéseit, illetve az oktatásba való beépítésének lehetőségeit is. Kompetenciaalapú oktatásunkban a mozgás kiemelt helyet érdemelne, érdemes naponta többször is mozgásos-énekes játékot, mondókát bevinni a tantermekbe.
Szombaton délután, a képzésen kívül, került sor Balatoni Kata Csillagrege című könyvének bemutatójára. Ez alkalommal a helyi fiatal zenészek kísérték a karácsonyi ünnepkör játékait és énekeit. Az interaktív könyvbemutatóra helyi családok is érkeztek.
Másnap reggel újabb hangulatos játékok, táncos pályák, ünnepélyekre való felkészüléshez ötletek kerültek bemutatásra és megbeszélésre. A résztvevők oldott légkörben kérdezhettek, számoltak be tapasztalataikról.
Nagyon hasznos képzés volt, mely során nemcsak népzenei kincsekkel, tánctudással gazdagodtunk, hanem számos ismeretséget is kötöttünk. Köszönjük a Téka Alapítvány anyagi támogatását, jövőre ismét közösen tanulunk!
Fodor Emőke