Idén is az összefogás jegyében zajlott a megemlékezés Szamosújváron. A helyi RMDSZ szervezet minden évben megszólítja a magyar kisközösségeket, akik csatlakoznak az ünnepi rendezvénysorozathoz.
A helyi RMDSZ Nőszervezete március elején kokárdákat készített a fellépő diákoknak. A Téka Alapítvány idén is megszervezte a diákok és felnőttek számára a szabadságharc tematikájú kvízestet. A diákok nagyon megszerették e vetélkedési formát, a Hayak kávézó kicsinek bizonyult számukra.
Vasárnap, március 12-én, hagyományos módon, az esemény Rózsa Sándor sírjának megkoszorúzásával kezdődött, melynek végső nyughelye az egykori rabtemetőben (most ortodox temető) található. Az ünneplő közönség innen átment az örmény-katolikus temetőbe, ahol megkoszorúzták Ornstein József őrnagy, Giovanni Battista Montesori kapitány, Adler Severin honvéd százados és Hermann János sírjait. Mint minden évben az idén is az 51. Czetz János cserkészcsapat bonyolította le a koszorúzást.
A megemlékezés végén a jelenlévők átvonultak a cserkészcsapat által felállított emlékhelyhez, ahol megkoszorúzták a csapat névadójának emlékplakettjét. A koszorúzás a magyar himnusz ünnepélyes eléneklésével ért véget.
A rendezvényen, többek között, részt vettek Rotar Izabella, helyi RMDSZ elnök, Balázs-Bécsi Enikő Katalin, Bihari Levente és Molnár Tibor helyi tanácsosok, illetve Szabó László Loránd szamosújvári református segédlelkész.
Az ünnep előestéjén a Téka Szórványkollégium diákjai számára szerveztek rendhagyó történelemórát, melynek témája 1848 Szamosújváron. Az eseményt diákok éneke és szavalata színesítette. Március 15-én délelőtt a Kemény Zsigmond Líceum aulájában is megemlékeztek a nemzeti ünnepünkről.
Az ünnep 17 órakor kezdődött ökumenikus istentisztelettel a római katolikus templomban. Igét hirdetett Felszegi Imre református lelkipásztor, aki a magyar történelem számos mozzanatát idézte.
Az ünneplő szamosújváriak, köztük a népviseletbe öltözött Kaláka és Kiskaláka néptáncegyüttesen- a helyi művelődési házban folytatták a megemlékezést. A Nádas együttes szászcsávási muzsikája után Rotar Izabella, a helyi RMDSZ elnöke köszöntötte az egybegyűlteket. Biztonság és szabadság jelszóval közvetítette az országos vezetés üzenetét is. Majd felkérte Dragan Ovidiu polgármester urat, hogy köszöntse a magyar közösséget. A városvezető ez alkalommal is példaértékűnek nevezte a szamosújváriak összefogását és a közös együttélés fontosságát hangsúlyozta.
Az előadás változatos volt, büszkeséggel telt meg a szívünk gyerekeink láttán. Verses-zenés összeállítással léptek fel a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum negyedikesei (Dániel Melinda és Kis Angéla tanítónők gyerekei), 5-8 osztályosai (felkészítő tanárok: Debreczeni Orsolya és Papp Erzsébet) illetve a 10. A osztály (Schuller Hajnal magyartanár tanítványai), szép szavakba-dallamokba öntve a bátrak iránti tiszteletet. A Kemény Zsigmond Elméleti Líceum kórusa is fellépett, Kis-Juhász Vilmos vezetésével. A Téka Alapítvány két néptáncegyüttese is fellépett, a Kiskaláka kalotaszegi táncrenddel, a Kaláka vajdaszentiványi táncokkal. A Bagó banda kalotaszegi zenével örvendeztette a közönséget, illetve a közös énekléskor a Himnusz dallamát is zenélték.
Az ünnepi műsorfolyam végét a Házhoz megy a zenede előadások jelentették. Baricz Gergő, Bordás József és zenekaruk a popzene történetét mesélték, zenélték el 14 órától a kisebb, 18 órától a nagyobb diákoknak és érdeklődőknek. Mindkét alkalommal tele volt a mozi terme. Köszönjük a Téka Alapítvány anyagi támogatását.
A változatos rendezvénysorozat végén ismételten elmondhatjuk, hogy jó szamosújvári magyarnak lenni. Bár mindennap nem szoktuk ezt mondogatni, ünnepnapokon megfogalmazódik bennünk. Köszönet mindazoknak, akik ismételten felvállalják, hogy megszervezik, közbenjárnak, megoldják. Tisztelet a mindennapi hősöknek is!
[…] Salamon templom búcsúja Március 15-e Szamosújváron Kokárdákat készített a nőszervezet Koszorúzás az örmény-katolikus temetőben XV. […]