A kolozsvári önkormányzat nem jelöli meg az újabb feltárt középkori kaputorony helyét

0 0
Read Time:1 Minute, 55 Second

Pap Melinda, az MTI tudósítója jelenti:
    
Kolozsvár, 2023. április 5., szerda (MTI) – A kolozsvári önkormányzat nem jelöli meg a város újabb feltárt középkori kaputornyának helyét, melyre a napokban bukkantak a régészek az Egyetem utcában – közölte az MTI-vel Oláh Emese alpolgármester sajtóirodája.

    Kolozsvár belvárosában ez a harmadik középkori kaputorony alapzata, melyet az utóbbi évek útfelújításai során tártak fel a régészek. 2019-ban a Híd utcai, majd a Magyar utcai kaputorony alapzata tűnt elő, előbbit – mivel a város főbejárata volt – a járda szintjén elhelyezett emléktáblával jelölték meg.
    A középkori Kolozsvárnak 24 bástyája és kaputornya volt. Az Egyetem utcában zajló felújítás során a Torda utcai kaputorony alapozásának részletei kerültek elő – írta szerdai lapszámában a Szabadság. A feltárt kaputorony a Fogoly utcai déli várfalszakasz vonalában állt, a Csiszárok tornyának is nevezték.
    Lupescu Radu művészettörténész a kolozsvári napilapnak nyilatkozva elmondta, hogy a felszínre került alapozásmaradványokból kirajzolódik a 15. századi kaputorony négyzetes alaprajza, mely előtt félköríves védőmű állt. Az építmény kinézetéről nem sokat tudni, még a város híres fényképésze, Veress Ferenc dokumentáló tevékenysége előtt elbontották – mondta a szakember.
    A Kolozsvárt védő, 15. századi várfal déli szakaszán, a Bethlen-bástyával együtt ez volt a legerősebb, legjobban felszerelt kaputorony, a Házsongárd irányába biztosította a kijutást a várból. 1841-ben bontották el a városi tanács döntésére.
    A Kolozsvár belvárosában található Egyetem utcát a rá merőleges Farkas utcával és a környező utcákkal együtt teljesen felújítják. Az utca, melyen jelentős az autós forgalom, úgynevezett osztott tér (shared space) lesz, ahova csak rövid időre hajthatnak be az autók, a gyalogosoké, kerékpárosoké lesz a főszerep.
    A felújítások során a piarista templom előtt kis teret alakítanak ki, ahova visszakerül a Mária-oszlop, melyet a kommunizmusban távolítottak el.
    Ez Erdély második legrégebbi köztéri szobra, 1744-ben állíttatta Kornis Antal főkormányszéki tanácsos és felesége Petki Anna hálaadományként, hogy elmúlt a több évtizedes pestisjárvány. A barokk fogadalmi szobrot Anton Schuchbauer osztrák szobrászművész készítette.
    Az oszlopot és szobrot jelenleg restaurálják a szakemberek. Az Egyetem utca felújításával júniusra kell elkészülni a kivitelezőnek.

kpme \ pmg

MTI 2023. április 5., szerda 16:42

A kép illusztráció: Kolozsvár látképe 1617-ből (Georg Hufnagel)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük