Ballagás a Kemény Zsigmond Elméleti Líceumban

0 0
Read Time:4 Minute, 28 Second
Ballagás – útravaló / fotó: Riti József Attila – hivatalos

2023. május 31-én ballagott el a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum hetedik évfolyama. A Gaudeamus Igitur dallamára vonult át az újjáépített hídon a két osztály, Pávai Jenő és Vas Tibor osztályfőnökök osztályai.

„Múlt és jelen, hagyomány és hagyományteremtő szándék, egyetemes és helyi értékek, valamint szimbólumok ötvöződtek a ballagók kivonulásában, a hídon való átvonulásában és a jelenlegi ünnepben.” – köszöntötték Erdei-Lukács Ibolya és Szasz Mihaela tanárnők a ballagókat. Ők vezették le az idei, a pedagógussztrájk miatti rendhagyó ünnepséget.

Az 53 diák hagyományosan népviseletbe öltözve búcsúzott a középiskolai évektől. Az A osztály széki, a B osztály mezőségi viseletet öltött magára, mindannyian széki motívummal kivarrt ballagó tarisznyába vitték magukkal társaik, tanáraik, szüleik jókívánságait, gondolatait.

Elsőként Kulcsár Melinda Ilona igazgatónő köszöntötte az egybegyűlteket. Hogy mennyire tudtuk elültetni a pontos munka iránti igényességet, az együttműködésre való rugalmasságot – az ez után fog kiderülni, indította beszédét.  Megköszöntötte kollégáinak az elmúlt négy év munkáját, a szülőknek pedig gratulált felnőtt gyerekeik sikeréhez, illetve megköszönte az együttműködésüket.  A ballagó diákokat bíztatta, hogy legyenek bátrak, magabiztosak és küzdjenek a céljaik megvalósításáért. Széchenyi gondolataival engedte útnak a diákokat: „Azokból a kövekből, melyek utunkba gördülnek, egy kis ügyességgel lépcsőt építhetünk.”

Balla Ferenc, RMDSZ megyei tanácsos is szólt a ballagókhoz. „A körülmények ellenére a most ballagók is ugyanolyan bátor és ügyes fiatalok, mint az előző évek végzősei. Ők is, akárcsak mi is annak idején kitoltuk a határokat és megkérdőjeleztük a felnőttek kijelentéseit.”  Tudást, türelmet, közösséghez való tartozást és bölcs döntéseket kívánt nekik. Bízunk bennük, hogy ők is felnőnek majd a rájuk bízott feladatokhoz. Arra bíztatta a fiatalokat, hogy használják az itt szerzett tudást és büszkén vallják bárhol a világon, hogy itt végeztek.

Balázs-Bécsi Enikő, a Téka Alapítvány gazdasági elnöke köszöntötte a résztvevőket és ismertette a háttérintézményt, annak munkáját. Jelenleg az új bentlakás átadása következik, hogy a diákok minél jobb körülmények közt lakhassak. A tanárok, szülők és diákok közös munkája szükséges ahhoz, hogy intézményünk az erdélyi nagymúltú intézményei közt helyt kapjon. A most búcsúzó generáció keveset járt fizikailag iskolába, de meg kell kapja mindenki a pozitívumot ebben is. „Manapság, amikor minden meghatározza az egyéni érdeket, fontos lesz-e visszatérni oda, ahol mindenkinek íratlan, de a közösségi tudatban jól rögzített kötelezettségei vannak, és nemcsak az egyéni érdekek diktálnak. így számíthat a közösség oltalmára és segítségére mindenki. Nem azért teszek valamit, hogy a jelenlegi pillanatban, egy rövid távon, csak nekem legyen kifizetődő, hanem azért kell így tennem, mert ez egy olyan közösség javát szolgálja hosszú távon, melynek része vagyok. Próbáljatok meg így élni…”

12A

A két XI. osztály Székely Melinda és Tasnádi Norbert osztályfőnökök vezetésével búcsúztatták a ballagókat. Tasnádi Norbert tornatanár humorosan szólt a végzősökhöz, de az egyéni felelőségre hívja fel a végzősök figyelmét.

A 11 osztályosok jókívánságaikat 12 vesszőparipa példázatában mondták el. A 12 értéket lufira felírva levegőbe röpítették, hogy mindenkié lehessen majd. Cseh Katalin – Monológ című verse után Ferenczi Tímea szólt a ballagtatók nevében. Bátorságot kívánt nekik, egyéniségük megőrzését, de a barátságok megtartásának fontosságáról is beszélt. „Már ezek az évek se voltak a legkönnyebbek, de megtanultatok alkalmazkodni. Ezután is bölcsen döntsetek.”

A 12. osztályok ünnepi műsora következett. Pávai Jenő a XII. A osztály osztályfőnöke a világ változásairól beszélt, mely a meglevő normákat megváltoztatja. Az akarat és szabadság fogalmait járta körbe, majd kihangsúlyozta, hogy a család a legfontosabb érték maradt a változó világban is.

12B

A ballagók nevében Felszegi Kincső beszélt: Azt hiszem abban mindannyian egyetértünk, hogy hálásak vagyunk, azért, hogy megtanultuk a dolgokat más szemszögből is figyelni. Hálásak vagyunk azért, hogy ez az iskola összehozta a különböző településekről érkező diákokat, és így megismerhettük az egymásban rejlő értékes személyiséget. Hálásak vagyunk azért is, hogy ezt a csodát megtapasztalhattuk.

Sose lesz olyan közösség, ahol mindenki egyetért mindenkivel, de mindig volt valami, ami nem engedte, hogy teljesen szétszakadjunk egymástól…. És azok válnak nyertesekké, akik ezt a valamit megtalálták, és értékelni tudják.

Mi nyertesek vagyunk, hiszen a mai nap eseményei számunkra éppen olyan varázslatosak, mint az a rengeteg online óra, az a hosszú hibrid időszak, vagy a kissé ijesztő sztrájk helyzet. Nekünk mindenikből jutott, de egyszer sem engedtük, hogy vesztesesekké váljunk. Azt hiszem, mi megpróbáltunk történelmet írni! Találkozunk 2033-ban!”

Különös színfoltok voltak a zeneszámok és szavalatok közt a Bagó Banda előadása, melynek tagjai nagyrészt végzősök, illetve az iskolakórus búcsúja a ballagó tagjuktól. A kórust Kis Juhász Vilmos zenetanár irányítja.

Különleges helyzet, hogy tanulmányi eredményeket nem díjaztak, a sztrájk miatt, viszont az iskola hagyományos díjai kiosztásra kerültek.

Legrangosabb díjunk a Kemény Zsigmond díj, melyet a Kemény család adományozott, a legjobb végzős diákot illeti. A négy év tanulmányi átlaga alapján ez évben a díjat Felszegi Kincső kapta. Az emlékplakettet Kulcsár Melinda igazgató adta át.

A megyei RMDSZ díját Balla Ferenc megyei tanácsos adta át Iszlai Szilárdnak és Szabó Krisztiánnak. Az RMPSZ díját Szabó Krisztián kapta, átadta Kovács Mónika tanárnő.

A Téka Szórványkollégium díját Balázs-Bécsi Enikő adta át Eke Bea Noéminek, aki példás magaviseletével és segítőkészségével tűnt ki. A Fiatalok a közösségért díjat a Téka Alapítvány alapította 2012-ben, azzal a céllal, hogy azokat a végzősöket díjazzák, akik a közösségért tettek. Idén Borsos Denisz, Budai Eszter, Felszegi Kincső, Filep Benjámin, Molnár Ádám, Soós Matild, Szabó Krisztián, Székely Borbála és Tasnádi Marci kapta a díjat.

Zárásként a kulcsátadás mozzanata emlékeztette a ballagtatókat, hogy immár ők a szeniorok. Az iskolakórus akkordjai zárták az ünnepséget.

A ballagó diákok átvonultak a helyi református templomba, ahol egyházi áldásban részesültek, illetve meghallgatták a református kórust is.

Fodor Emőke

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük