Legújabb híreink

Mezőség ma Olimpia
0 0
Read Time:3 Minute, 13 Second
Incze János festményei / fotó: Riti József Attila – hivatalos

Október 3-án (hétfő), az őszi évadnyitó rendezvénysorozat első napján, 18:00 órától, a Téka Alapítvány konferencia termében zajlott le Incze János Dés – mindennapok festője kiállítás megnyitója. 18:30-tól pedig könyvbemutatóra került sor, Benkő Levente és Szémán Emese Rózsa bemutatták a Hétköznapi Hőseink – Erdélyi iskolások írásai településük jeleseiről című kötetet. A bemutatón beszélt Riti József Attila történelem történelem-földrajz szakos tanár és a Szamosújvári Közlöny főszerkesztője is.

Incze János Dés – mindennapok festője kiállítás megnyitó

Incze János / fotó: Riti József Attila – hivatalos

 A hétfő este első eseménye az Incze János Dés – mindennapok festője kiállítás megnyitója volt, amely rendkívüli eseménynek tekinthető, ugyanis az 1999-ben elhunyt festőnek műveit sohasem állították ki városunkban.

A kiállítást megnyitó házigazdája Egri Hajnal volt, aki nyitó beszédében felvázolta Incze János életpályáját, megköszönte a festő családjának azt, hogy a Téka Alapítvány konferenciatermébe hozták a festményeket, majd pedig átadta a szót a festő fiának, ifj. Incze Jánosnak, aki több személyes élményt is elmesélt a hallgatóságnak.

Ifj. Incze János felszólalásában elmondta, hogy Incze János festőként nem szeretetett rendelésre dolgozni, de sem arcéképeket festeni. Kedvelte a kisváros (Dés) kacskaringós és szűk kisutcáit, a hétköznapi embereket, a bivalyszekereket. A művész családjától azt is megtudtuk, hogy hozzávetőlegesen 600 művet festett, ezekről nyilvántartást is vezetett.

A beszélgetés megtekinthető a cikk alatt lévő videóban, olvassák szeretettel.

Incze János Dés (Szinérváralja, 1909. október 19. – Dés, 1999. február 3.) – „Négy gimnáziumi osztályt a szatmári Eminescu Líceumban végzett, 1924-ben érettségizett. Boltos-inas, kertész, festőmunkásként dolgozott a kolozsvári Íris porcelángyárban, közben látogatta a Képzőművészeti Iskolát, majd a nagyenyedi Bethlen Kollégiumban szerzett tanítói oklevelet 1934-ben. Előbb Zilahon tanított, majd Désen telepedett le, nyári szüneteit a nagybányai Szabad Festőiskolában töltötte Ziffer Sándor mellett. 1938-ban két albumban jelentkezett linóleummetszeteivel. 1941-ben részt vett a Barabás Miklós Céh fiataljainak kolozsvári tárlatán, s ettől fogva az ország minden részében szerepelt önálló vagy kollektív kiállításokon. 1969-ben tanulmányutat tett Olaszországban, úti beszámolóit a Korunk, Utunk, A Hét közölte.

Alakos tájfestészete – elsősorban Dés megjelenítésével – megszerezte számára az „erdélyi Brueghel” elnevezést, életrajzírója, Jánosházy György a modern festészet nagyjai közül inkább Chagallhoz hasonlítja.” – forrás: Wikipédia https://hu.wikipedia.org/wiki/Incze_J%C3%A1nos

Hétköznapi Hőseink – Erdélyi iskolások írásai településük jeleseiről könyvbemutató

Könyvbemutató

Ugyancsak október 3-án, 18:30-tól, a Téka Alapítvány konferenciatermében Benkő Levente (történész, a Művelődés szerkesztője) és Szémán Emese Rózsa (kutató, emlékházvezető, a Művelődés és a Kolozsvári Rádió munkatársa) jelenlétében, bemutatták a Hétköznapi Hőseink – Erdélyi iskolások írásai településük jeleseiről című kötetet, mely a 2017 és 2021 között lebonyolított Hétköznapi hőseink című projektben, a diákok által írott portré cikkeket tartalmazza.

A könyvbemutatót Szémán Emese Rózsa nyitotta meg, aki elmondta, hogy a programot az Emberi Erőforrások Minisztériuma kezdeményezte, az EMKE pedig az erdélyi lebonyolítója volt. Továbbá elmondta, hogy a projekt célja az volt, hogy olyan személyiségeket mutassanak be a diákok, kik tettek valamit közösségükért. A projektben Riti József Attila irányítása alatt két cikk született, az első szereplője Balázs-Bécsi Attila volt (szerzők: Deák Noémi, Orbán Szabolcs és ifj. Szováti János), második pedig az ördöngösfüzesi Lapohos András (szerzők: Hideg Eleonóra, Miklósi Amália és Sükösd Rebeka) tanárúr életpályáját állítja a nagyközönség elé.

Benkő Levente elmondta, hogy a cikkeknek másodlagos célja az volt, hogy az olvasó betekintést nyerjen a helyi közösségek helytörténetében.

Riti József Attila elmondta, hogy megtiszteltetés volt számára dolgozni a diákokkal ebben a projektben, továbbá hozzáfűzte, hogy az említett karakterek életpályájából inspirációt és erőt nyert munkájához.

Végezetól pedig a Balázs-Bécsi Attiláról írott cikk egyik szerzője, Orbán Szabolcs is felszólalt, aki elmondta, hogy a projektnek következtében megismerhette azt az embert és a csapatot, aki megálmodta és megvalósította a Téka Alapítvány által működtetett szórvány kollégiumot és iskolát.

Riti József Attila

Hétköznapi Hőseink cikkek:

Balázs-Bácsi Attila – https://muvelodes.net/kozosseg/attila-tanar-ur?fbclid=IwAR2Nj0uE90Q22_dKxrBOWkc5ZrHJUmt0Kk75j-le7xAvhL52UouXk3X7c1U

Lapohos András – https://muvelodes.net/hetkoznapi-hoseink/lapohos-andras-elete-es-munkassaga

A festménykiállítás megnyitója:

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Share Article: