Csütörtökön, június 16-án délután az RMDSZ szamosújvári szervezete és az önkéntesek kiértékelték a népszámlálás önkitöltős szakaszát. Az eseményre a Téka Alapítvány székházában került sor.
A találkozót az RMDSZ helyi szervezetének elnökasszonya, Rotar Izabella nyitotta meg. Felszólalásában megköszönte az önkéntesek munkáját, majd kiemelte Balázs-Bécsi Enikő és Molnár Tibor helyi tanácsosok és választmányi tagok szervező tevékenységét is.
Balázs-Bécsi Enikő felszólalásában elmondta, hogy Szamosújváron már az is siker, hogy sikerült ilyen nagy csapatot összehozni, ugyanis több mint 30 önkéntes segített a lakosságnak kitölteni a népszámlálási kérdőívet. Továbbá sikernek könyvelhető el az a tény is, hogy nagyon sok helyszínen lehetett igénybe venni az önkéntesek munkáját.
A beszámolóból az is kiderült, hogy több mint 400 személyt regisztráltak a következő helyszíneken:
- RMDSZ helyi szervezetének irodája
- Téka Alapítvány konferencia terme
- adventista imaház
- baptista imaház
- ferences kolostor közösségi terme
- református imaterme
A mostani alkalom nem az első volt, amikor az önkénteseket összehívták, ugyanis március 23-án az RMDSZ helyi szervezetének vezetősége és az önkéntesek már találkoztak egyszer, amikor közösen megbeszélték az online kitöltés menetét és a felmerülhető nehézségeket. Mielőtt kiképezték volna az önkénteseket a római-katolikus plébánián egyeztettek a helyi RMDSZ vezetősége és a szamosújvári intézményvezetők.
A találkozón a kezdő nyilatkozatokat kötetlen beszélgetés követte, melynek keretén belül az önkéntesek eszmecseréltek egymással.
A kiértékelés végkövetkeztetése, hogy a szamosújvári magyar közösség erős és életképes, ezt pedig minden alkalommal bebizonyította.
A népszámlálás második szakasza már hagyományos módon, a személyek lekérdezésével történik. Május 31. és július 17. között a számlálóbiztosok házról házra járnak és így is ki lehet tölteni az űrlapokat. Ez a szakasz sem zajlik zökkenőmentesen, ugyanis a lakosság összeírása a vártnál lassúbb tempóban halad. A június 20-án közölt cikkből (https://kozlony.ro/nehezkesen-halad-a-nepszamlalas-masodik-szakasza/) kiderül, hogy a nehézségek: „elsődleges oka, hogy a számlálóbiztosok rendelkezésére bocsájtott táblagépeken és térképeken nem egyértelmű, hogy mely lakások és személyek lettek már az első, önkitöltéses időszakban megszámolva, illetve melyek az összeíratlan lakások. Ez jelentősen megnehezíti a kérdezőbiztosok dolgát, akik a legtöbb esetben azokat is felkeresik, akik online válaszoltak a népszámlálási kérdőívekre, azzal a céllal, hogy ellenőrizzék ezt és az adott címet le tudják zárni.
További probléma, hogy kérdezés közben a különböző jegyzékek (elsősorban az oktatási intézmények listája) nagyon lassan töltődik be a táblagépekre. Így egy többtagú család esetében elérheti akár az egy órát a lekérdezés, paradox módon több időbe telik, mint az online válaszadáskor.
Egy harmadik komoly probléma, hogy a táblagépeken nem lehet nyelvet váltani, csak a román nyelvű kérdőív van feltöltve. A törvényben garantált többnyelvűséggel ellentétben sem nemzetközi nyelven, sem pedig a romániai nemzeti kisebbségek nyelvén, így magyarul sem érhető el a kérdőív.” (nepszamlalas.ro sajtóközlemény)
Nagyon fontos, hogy a lakosság türelmes és segítőkész legyen a népszámláló biztossal. Az is megtörténhet, hogy akkor is felkeres a biztos, ha online kitöltöttük a népszámlálási íveket, és ellenőrzi, hogy minden kérdőív érvényesen volt-e rögzítve. Ebben az esetben is legyünk megértők és segítőkészek.
Riti József Attila