A szamosújvári Téka Alapítvány egyik fő célja a népi kultúra továbbadása. Nagyrendezvények, táborok illetve heti rendszerességgel megtartott tevékenységek által tanulhatnak kicsitől nagyig az érdeklődők. Karácsony előtt pedig egy ajándékkészítő programsorozatot is indítottak, hogy az ügyes kezűek egyedi ajándékkal lephessék meg szeretteiket.
A legkisebbek a néptánc alaplépéseit a Prücskök játszóházban, népi gyermekjátékok által sajátítják el. Általában 23-30 óvodás jár ezen alkalmakra, de idén ennek megszervezése nem valósulhatott meg. A nagyobbak öt korcsoportban tanulnak néptáncot. Cserey Both Zsuzsa, Nagy Gergő, Kispál Nándor, Lakatos Ágnes, Juhos Helga és Fodor Emőke oktatja a 136-at gyereket és fiatalt, hetente egy alkalommal a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum melletti kézművesházban.
Népdaloktatások 2 csoportban 57 gyerek jár, őket Katona Annamária tanítja. Mintegy 10 gyerek egyéni oktatásban és tehetséggondozásban vesz részt, Szabó Boglárka irányítása alatt. Az utóbbi években számos jelentős díjat nyertek, hamarosan ismét megmérettetnek a Téka Alapítvány által szervezett II. Mostan kinyílt egy szép rózsavirág című online népi karácsonyi énekversenyen.
A népzeneoktatásban idén 60 diák kapcsolódott be illetve folytatta a zenélést. Legtöbben hegedülni tanulnak Miklósi Hunor és Szabó Bence irányításával, de Szakács Kristóf tanítványai brácsáznak és bőgőznek, míg Réman Gergő cimbalmot oktat.
Előkészítő osztálytól kézműves foglalkozásokat is kipróbálhatnak gyerekeink. A kerámiaműhelyben heti öt csoport jár agyagozni (55 gyerek és fiatal), gyöngyfűzésre két csoport (40 gyerek). A nagyobb diákok számára heti egy alkalommal tűzzománc (10 diák) és drótékszer készítő műhely (16 diák) is van.
Nagy kereslet van a felnőtt kézműves programokra is. A havi rendszerességgel megszervezett tanfolyamok három csoportban zajlanak két csoport kerámiát, egy tűzzománcot tanul. Oktatóik Balázs-Bécsi Enikő, Egri Hajnal, Molnár Erika és Szabó Annamária.
November az alkotás jegyében zajlott a Téka Kézművesházban. A Hagyományok Háza által támogatott programsorozatban a fenti tevékenységtől eltérő tevékenységeket is kipróbáltak az érdeklődők. Nemezeltek karácsonyi angyalokat Sebi Enikő irányításával, mézeskalácsot díszitettek Dániel Adéllal, karácsonyi dekorációkat készítettek Felszegi Melindával. Újonnan érdeklődők csatlakozhattak a kerámia és tűzzománc műhelyekhez, karácsonyi manókat illetve dekorációkat és ékszekereket készítve.
A résztvevők a kellemes hangulatú foglalkozásokon nemcsak az alkotás -hanem a közösségben alkotás örömét is átélhették. A hiánypótló kezdeményezéssel a tömegtermékek helyett a saját készítésű, természetes alapanyagú ajándékokra hívják fel a figyelmet a szervezők. Furán alakuló világunkban az egymásrafigyelés talán fontosabbá válik, mint valaha.
Az alapítvány népművészeti programjainak támogatói a Csoóri Alap és a Hagyományok háza.
Fodor Emőke