
Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett megemlékezéssorozat idén is változatos programokkal várta az érdeklődőket Szamosújváron. A rendezvények célja az volt, hogy méltó módon emlékezzünk meg hőseinkről és közösen ápoljuk történelmi örökségünket.
A programsorozat egy izgalmas kvízesttel vette kezdetét, amelyet középiskolás diákok és felnőttek számára szerveztek a Hayak kávézóban. A vetélkedő során a résztvevők próbára tehették tudásukat az 1848–49-es eseményekről, valamint a korszak történelmi szereplőiről és jelentőségéről.
A csendes megemlékezés és a koszorúzás sem maradt el. Március 16-án a hagyományokhoz hűen tiszteletünket róttuk le a szabadságharc szamosújvári hősei előtt. Az esemény első állomása az egykori rabtemetőben található Rózsa Sándor sírja volt, ahol 11:30-kor kezdődött a megemlékezés és a koszorúzás.
Délután 17 órától ökumenikus istentiszteletre került sor a szamosújvári református templomban, ahol a helyi egyházak közös imádsággal emlékeztek meg a szabadságharc hőseiről és áldozatairól.
Az ünnepi megemlékezések csúcspontjaként 18 órától gálaműsorra került sor a főtéri művelődési otthonban. Az ünnepi esten felléptek a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum diákjai, valamint a Téka Alapítvány néptánccsoportjai és zenekarai, akik hagyományőrző műsorral idézték meg a forradalom szellemét. A gálán színpadra lépett s Nádas Zenekar, a Bagó Banda, a Kiskaláka és a Kaláka együttes, valamint a harmadik osztály (tanítók: Biris Modi Erika és Daróczi Gréta), az általános iskolások (tanárok: Papp Erzsébet és Debreczeni Orsolya Katalin), valamint a 11B osztály más diákokkal kiegészülve (osztályfőnök: Riti József Attila).
A rendezvények szervezője az RMDSZ szamosújvári szervezete volt. A programok megvalósításában partnerek voltak a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum, a Téka Alapítvány, a szamosújvári egyházak és az 51. számú Czetz János cserkészcsapat.
A szervezők örömmel fogadták az érdeklődőket, akik együtt emlékeztek hőseinkre és erősítették nemzeti összetartozásunkat.
Riti József Attila