
Szent Márton tisztelete településeinken címmel tartott nemzetközi tudományos konferenciát az Erdélyi Szent Márton Kulturális Központ Egyesület 2025. február 9-én a Téka Alapítvány előadótermében. Mivel a tavalyi esztendőben egyesületünk felvételt nyert az Európai Szent Márton szervezetbe, jónak láttuk az idei év tevékenységeit egy nemzetközi konferenciával indítani. Az előadók Magyarországról, Szlovákiából és Kolozsvárról érkeztek városunkba.
A konferencia kulturális programmal indult, melyen a Téka Népzeneiskola énekesei és zenészei bűvölték el a jelenlévő fiatalokat, felnőtteket, pedagógusokat és egyetemistákat. A köszöntések után dr. Lupescu Makó Mária a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem docense „Szent Márton középkori erdélyi kultusza” című előadása ragadta magával a hallgatóságot. Lupescu tanárnő elvezette a jelenlévőket Márton születésének helyszínére, Szombathelyre. Majd élete állomásainak helyszíneit mutatta be Szombathelytől Toursig, valamint azt, hogy miképpen lett a katonából püspök. Kiemelte a legismertebbet a szent legendái közül, az Amiens-i köpenymegosztás jelenetét, mely megváltoztatta Márton életét. Ezután tért rá kutatási témájának bemutatására. Szent Márton erdélyi kultusza kapcsán többek között arról is szó esett, hogy a középkorban mennyire volt elterjedt a Márton név és ez összefüggésben állt-e a szentről elnevezett települések számával vagy a szent iránti tisztelettel.
A következő előadó Feiszt György szombathelyi történész, levéltáros volt, aki már több évtizede évente több alkalommal is megfordult Erdélyben. A történész elmesélte az egyik ilyen útja során szerzett élményét. Erdélyország egy településén előadás előtt bemutatkozott egy helybélinek: „a nevem Feiszt György”, mire az atyafi ennyit mondott: „nem baj”. A konferáló megtoldotta egy személyes élménnyel: egy alkalommal együtt voltak a történésszel és az asztalról egy tányér „valahogy leugrott” és összetört. Erre a jelenlévők egymást nyugtatva mondták: „nem baj”. A történész pedig így szólt: „Feiszt György”.
Itt, Szamosújváron immár nyolcadik alkalommal tartott előadást. Korábban Erdély címeréről, a Hunyadiakról, a szász erődtemplomokról, és más történelmi témákról mesélt. Jelen konferencián Szent Márton szülővárosáról beszélt bővebben és az ott épített örökség értékeit bemutatta be, fényképek segítségével hozva azokat közelebb az érdeklődőkhöz.
Rövid szünetet követően a Szlovákiai Szent Márton Egyesület elnöke, Szűcs Éva bemutatta, hogy milyen jótékonysági és közérdekű szolgálatokat végeztek az elmúlt esztendőkben. A jelenlévők figyelemmel hallgatták, hogy Szent Márton tiszteletével munkálkodva milyen előrelépéseket sikerült tennie az egyesületnek a szlovákiai Alistál településen. Ők a tapasztalataik révén kívánnak egy jó példát mutatni az Európa többi területéről csatlakozott Szent Márton egyesületeknek.
A konferencia utolsó előadását Orbán Róbert, a Magyarországi Szent Márton Szervezet elnöke tartotta. Ő kihangsúlyozta, hogy nem csak a katolikusok tisztelik a szentet. Érdekes volt hallgatni, hogy a nagyvilág különböző területein, országaiban, egyházaiban, vallási csoportosulásaiban miképpen jelenik meg Szent Márton kultusza. Azt is megemlítette, hogy van olyan közösség, amelynek tagjai a köpenyt megkapó koldus leszármazottjainak tartják magukat.
Mindez idő alatt a Gödörben Wächterné Lakatos Ágnes szombathelyi hitoktató játszóházat vezetett a gyerekek számára. A drámajátékok, bábozás és interaktív játékok által ismertette meg velük Szent Márton életét. Térképpel szemléltetve bejárták életének főbb állomásait Szombathelytől Toursig, beöltöztek a korabeli katonaviseletbe. A kézimunkázás végeredményét pedig örömmel vitték haza. Így a gyerekek is megismerték a szent történetének legfontosabb mozzanatait, ugyanakkor bepillantást nyertek az akkori világ működésébe, a katonák mindennapjaiba.
Ebéd után a külföldről érkezett vendégeket a helyi egyesület tagjai elkalauzolták Szépkenyerűszentmártonba, ahol többek között megnézték a református templomot és annak tornyában elhelyezett Mátyás király korabeli harangot.
Szamosújvárra visszaérkezve előbb Rózsa Sándor sírját tekintették meg. Itt egyik focikedvelő kiemelte, hogy a 2023. október 14-én megrendezett Magyarország Szerbia futballmérkőzés előtt a Rózsa Sándornak tulajdonított mondat volt olvasható a szurkolók plakátjain: „Ha mindönki úgy tösz, ahogy tönni köll, akkó mindön úgy lössz, ahogy lönni köll”.
Aztánnéhány mondatban bemutatták az egykori Martinuzzi várat, melyben sokszor tartózkodott maga Martinuzzi Fráter György is, de később Dobó István is ide volt bebörtönözve.
Vendégeink megtekintették a főteret, végigsétálva a Salamon templomtól az Örmény Katolikus Székesegyházig, ahol Molnár Tibor bemutatta a Joachim von Sandrart festményt és a Nepomuki Szent János mellékoltárban található Szent Márton szobrot.
A nap zárásaként egy rövid megbeszélésre ültek össze a résztvevők, hogy egymással ötleteiket, tapasztalataikat, jövőbeli terveiket megosszák. A három ország képviselői összehasonlították milyen lehetőségek, nehézségek merülhetnek fel esetükben, hogyan és milyen körülmények között tud dolgozni egyesületük.
Konklúzióként érdemes kiemelni, hogy a konferencián egyazon személy és annak kultusza volt a téma, más-más szemszögből világítva meg életét, tiszteletét, így a jelenlévők valóban megismerhették a szent életét.
Egyesületünk tagjai hálás köszönetet mondanak az előadóknak, a támogatóknak, a partnereknek, a résztvevőknek, és mindazoknak, akik segítettek megszervezni az első nemzetközi tudományos konferenciát. Az Erdélyi Szent Márton Kulturális Központ Egyesület tagjai ezúton mindenkit szeretettel hívnak és várnak a következő rendezvényekre. Május 16-án Bátor Botond Hargitafürdőn szolgáló pálos szerzetes látogat városunkba hitmélyítő előadásának bemutatása végett. Október 11-én pedig ismét sor kerül a Szépkenyerűszentmárton–Szamosújvár Zarándoklatra, melynek lelki vezetője Marian Waligora częstochowai (Lengyelország) pálos szerzetes lesz.
Felszegi Imre