
Pénteken (március 15) délután, hagyományos módon, Szamosújváron is megünnepelték a nemzeti ünnepet. A megemlékezés, a református templomban kezdődött 17 órától, ahol ökumenikus istentisztelettel emlékeztek az 1848-as forradalomról. Ezt követően az ünneplés a zsúfolásig megtelt főtéri művelődési házban folytatódott.
A megnyitóban a bemondó szerepét elvállaló Katona Annamária köszöntötte az egybegyűlteket, ismertette a programot és röviden felvázolta az 1848. március 15 eseményeit kitérve a helytörténeti vonatkozásra is.
A gálaműsort a Nádas Zenekar nyitotta meg, őket követték a hivatalos beszédek. Felszólalt Rotar Izabella az RMDSZ szamosújvári alapszervezetének az elnöke, Balla Ferenc, RMDSZ színeiben megyei tanácsos és a város polgármestere, Drăgan Ovidiu.
A hivatalos megnyitó után színpadra lépett a Kiskaláka (oktatók Cserey Both Zsuzsa és Nagy Gergő), majd pedig a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum harmadik osztályos tanulóinak Szabadnak születtél című előadása következett (tanítók: Butuza Mária Katalin és Filep Ildikó). Őket követték a negyedikesek a Forradalmi Tűztánc című produkcióval (tanítok: Fodor Emőke és Juhos Helga). A harmadikos és negyedikes osztályok közös éneke érdekes átmenetet teremtett a két produkció között.
Az elemisek után a Bagó Banda következett a színpadon, majd pedig a középiskolások Mese a forradalomról című árnyjátéka (betanította Székely Melinda). Ezt követően az általános iskolások előadták Kőmíves Kelemen balladáját (betanította Debreczeni Orsolya és Papp Erzsébet). Az ünnepi gála utolsó fellépője a Kaláka néptáncegyüttes volt (oktatók: Sopronyi Nádor, Lakatos Ágnes). Az ünnepély felemelt hangulatban ért véget, ugyanis a közönség és a fellépők közösen elénekelték a Himnuszt.
A következő napokban egy bővebb beszámolót is közlünk majd a rendezvénysorozatról. Addig, a linkre kattintva olvassa el hogyan zajlottak az 1848 – 1849-es események Szamosújváron.
RJA