Augusztus 25-én, pénteken, az Idea Könyvtér kérésére lehetőségem nyílt bemutatni Jakab Norbert: Volt egyszer egy háború című kötetét. A bemutató helyszíne a szamosújvári városi könyvtár volt, ahol mintegy tizenöt – húsz ember volt kíváncsi a könyvre és a szerzővel tartott beszélgetésre. A kis létszám miatt az esemény meghitt és családias hangulatot öltött, amint azt Jakab Norbert édesapja is kihangsúlyozta a könyvbemutatón.
A könyvbemutató Marlene Dietrich egyik dalának felcsendülésével indult, majd Kasza Tamás, a főszervező és a városi könyvtár alkalmazottja elmondta, hogy mennyire fontosnak tartotta ennek a könyvbemutatónak a megrendezését a Szamosújvári Magyar Kulturális Napok keretében, kiemelve, hogy éppen a téma miatt esett választása a Volt egyszer egy háború című műre.
Kasza Tamás bevezetőjét követően megkezdődött a közöttünk zajló beszélgetés, mely Jakab Norbert és köztem folyt. A könyvvel kapcsolatban nem vállaltam véleményalkotást, hiszen nem vagyok kritikus, és nem szándékoztam végkövetkeztetéseket levonni. Szerettem volna, ha az olvasó saját véleményt alakíthat ki a műről, ezért a beszélgetés és az interjú formát választottam.
Jakab Norbert elmondta, hogy a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceumban, kiadványszervezői szakon végzett így a szakvizsgájuk részeként ki kellett adjon egy magazint vagy pedig egy könyvet, ezért ő azt választotta, hogy kiadja azt a kisregényt, amit még kilencedikes korában kezdett meg, de nem fejezett be. Miután megszerezte az iskola beleegyezését nekiált és pár hét alatt befejezte a szóban forgó könyvet, mellyel az volt a célja, hogy visszaadja azokat az érzéseket melyeket a frontszolgálatot teljesítő katonákban formálódik. Elmondása szerint teljesen nem sikerült ezeket az érzéseket, átéléseket visszaadni az olvasónak, mert nem rendelkezik háborús tapasztalattal (szerencsére). Kérdésemre azt is elmondta, hogy megpróbálta a saját érzéseit és kevés tapasztalatát bevinni a műbe. Ahhoz, hogy hangulatba kerüljön éjszaka 1 és 4 között dolgozott. Közönségi kérdésre azt is elmondta, hogy az átélt érzései annyira intenzívek voltak, hogy könnyei kicsordultak és félre kellett tegye az írást.
Jakab Norbert kérdésemre elmondta, hogy azért választotta az amerikai katonát szereplőnek, mert jobban ismerte a háború amerikai és német megközelítését. Továbbá hozzáfűzte, hogy több dokumentumfilmet és sorozatot is megnézett és bár pár túlélő vallomását is meghallgatta igazi veteránnal nem beszélgetett, mert már túl sok idő telt el a háború óta.
Terveiről is beszélt, az írást folytatja, egy nagyobb és komplexebb köteten dolgozik, de erről többet nem árult el. A közönségből érkezett kérdésre elmondta, hogy a Volt egyszer egy háborúnak nem lesz folytatása, mert ez a kötet úgy teljes ahogy meg lett írva. Tanulmányai folytatásáról is beszélt. Bár tanult egy ideig a budapesti tűzoltó akadémián, úgy döntött, hogy orvos lesz és most erre összpontosít.
A szerző szüleitől megtudtuk, hogy már gyerekkorában vonzódott a második világháború témájához. Kertjükben háborús játékokat játszott, és a kolozsvári régiség piacon több világháborús relikviát is vásároltak.
Az esemény végén a Linia Frontului önkétesei bemutattak két német egyenruhát: egy SS és egy wehrmacht katonáét. A könyvbemutató a szerző dedikálásával ért véget, így az én példányomat is aláírhatta.
A kötet megvásárolható az IDEA Könyvtér Magyar-utcai (21 decembrie) boltjában (a Vallásszabadság házában), valamint online a lenti linkre kattintva:
https://ideakonyvter.ro/home/3412-volt-egyszer-egy-haboru-9786069091692.html
Riti József Attila