Februárban egy óra alatt lefoglalták a tábori helyeket, mégis pár könnyes első táborozós arcocska is volt a szamosújvári Téka udvarán, június 25-én a tábornyitó gyűlésen. „Hidd el, jó lesz! Én 15 éve járok ebbe a táborba és mindig jó volt!”- igyekeztek az oktatók viccesen mosolyt csalni az arcokra, de első nap még nehéznek tűnt anya nélkül.
Egri Hajnal táborvezető ismertette a szabályokat, osztotta a szobákat, ahol sok ismerős találkozott ismét. Csodálkoztak az oktatók, hogy megnőttetek, hányadik táborod neked? Hatodik, ötödik…s persze sok első táborozó is érkezett. Tíz csapat lett a 145 táborozó gyerekből, akik közül 98 a Téka szórványkollégiumban aludt, a többi csak bejárt a kézműves tevékenységekre. Minden csapat neve egy szín lett, ilyen színű karkötőt kaptak, a csoportvezető polójára ezzel a színnel volt nyomtatva a neve. A kiscsoportos elosztás a közvetlenebb kapcsolatot tette lehetővé.
Ezekben a kis csoportokban zajlottak a vasárnapi ismerkedési játékok. Névtanulós, lufis, mondatbefejezés, szoborjáték…egyre szélesebb mosolyokat láthattunk. Az első éjszaka mindig hosszabb, mint a többi- vagy sok a beszédtéma, vagy hiányzik anya. Reggeli után indulás az iskolába. A Kemény Zsigmond Elméleti Líceum adott helyet a tevékenységeknek- a tornaterem, a játszótér, az ebédlő, illetve az iskola melletti Téka Kézműves Ház megfelelő teret biztosított úgy az alkotáshoz, mint a pihenéshez is a szünetekben.
A tíz csoport körforgásszerűen járta be a műhelyeket, naponta kettőt. Agyagozás, csuhézás, rajztechnika, nemezelés, bogozás, szövés, noteszkészítés, bútorfestés, gyöngyfűzés, rongybaba készítés és népi gyerekjátékok -egy műhely délelőtt, egy délután. Az örökzöld kérdés: s ez után mi lesz? Vagy ebéd vagy népdaloktatás következett általában.
A bentalvók számára késő estig programokat szerveztünk: mozifilmet néztünk, a városnézést elmosta az eső- de egy röpke vásárlásra futotta azért. Az Erdélyi Népzenészek Egyesületének tagjai, az Ördöngös zenekar, a Csoóri program által hangszersimogatót tartott a táborlakóknak. De a legizgalmasabb mégis a T (Téka) faktor volt, a tábori tehetségkutató. A városi múzeum hangulatos színpadján mutathatták be a produkcióikat a legbátrabbak. A Nádas zenekar zenészei és Molnár Erika, Balázs-Bécsi Enikő zsűritagok igazából el se tudták dönteni kié legyen a fődíj. Ezért mindenki különdíjat kapott. A versenyt a miniontánc tanulása és fergeteges buli zárta. Lehet, hogy jövőre bulival kezdünk? Már senki se volt szomorú és úgy tűnt az idei tábor a tavalyinál rövidebb volt.
Pénteken táborzáráskor díjazták a legtisztább szobákat, a tehetségkutató fellépőit és a tábori tündéreket, az önkénteseket. Idén először segítette 7 önkéntes a pedagógusok munkáját és valódi tündérekként nagyon megkönnyítették azt.
A tanult népdalok eléneklése és a tánc bemutatása után minden gyerek odaszaladt a szüleihez, izgatottan mesélt, bemutatta munkáit. Volt akitől egy évre búcsúztunk, volt, akitől csak egy hétre, amikor visszatérnek a román nyelvi táborba.
Támogatóink: NKA és a Communitas Alapítvány voltak.
Fodor Emőke