XXVI. Mezőségi Fesztivál Szamosújváron

0 0
Read Time:2 Minute, 0 Second
XXVI. Mezőségi Fesztivál Szamosújváron / fotó: Riti József Attila

A szamosújvári Téka Alapítvány egyik célja a mezőségi értékek megőrzése és továbbörökítése. Huszonhat éve már megfogalmazódott az az igény, hogy tiszta forrásból merítsünk, tanuljunk a falusi emberektől táncolni, énekelni. Az akkori adatközlők nagyrésze már a mennyei tánc forgatagában ropja, de emlékük, táncaik felvételei velünk maradnak.

A mezőségi fesztiválon a táncházban járó fiatalok megtapasztalhatják, hogy az általuk táncolt lépéseket táncolják a falusi öregek, akik legszebb viseletük magukra öltve érkeznek. Számos visszatérő táncosunk van, s bár azt hittük, hogy a változó világ, a világjárvány elsöpri e rendezvényt- nagy örömünkre a falvak fiataljai is jönnek. A találkozó célja, hogy élő és alkotó valóságként mutassa be a mezőségi tánckultúrát, a közönség és a táncosok közt közvetlen kapcsolat alakuljon ki.

A rendezvény helyszíne a szamosújvári Kemény Zsigmond Elméleti Líceum tornaterme volt. Október 20-án délután Prücskök játszóházzal indult a rendezvény. Számos apróság első tánclépéseit irányította Katona Annamária óvónő, a Nádas zenekar (helyi általános és középiskolások zenekara) kísérte őket.

A Palatkai Banda koncertjét Nyitrai Marianna és tanítványa Tulipán Zsombor kísérte.  Nyitrai Marianna néprajzkutató, népdalénekes, a népművészet ifjú mestere, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem óraadó tanára, a Magyar Művészeti Akadémia Erdélyi Zsuzsanna díjasa – idén a Téka Alapítvány Petőfi Programos ösztöndíjasa.

Hagyományos módon a pénteki nap a széki táncosoké, akiknek a tánca és viselete nagyon különbözik a többi mezőségi falutól. A széki táncrend mellett Soós Mihály népdalait hallgathattuk.

Szombaton Both József és párja sajói táncokat oktatott, este pedig 17 falu táncosai, hét énekes és három adatközlő zenekar mutatta be a tudását, alapozta meg a jó hangulatot.  A magyarszováti, bálványoscsabai, kötkei, táncosokat az Ördöngös zenekar kísérte. A Bagó Banda az ormányi és zselyki táncosoknak húzta. A mezőszopori adatközlő zenekar saját zenekari számot is játszott. A palatkai banda a vajdakamarásiaknak és palatkaiaknak zenélt, a budatelkieknek Harlet Ioan Nucu. Falvaik dalait énekelték Kádár Erzsi néni Szovátról, Lapohos Margit néni Ördöngösfüzesről, Takács Anna és Takács Piroska, illetve Eke Mária és Eke Péter Buzából. A mezőbergenyei és mezőpaniti táncosokat Bartis Zoltán és az Ördöngös zenekar kísérte.

A közel 160 magyar és román táncos közös tánca zárta a bemutatót és nyitotta a mulatságot. A zenekarok váltották egymást, illetve közösen is zenéltek. Hangulatos táncház volt, kinek meddig bírta.

Az idei rendezvényt a romániai Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala, a Nemzeti Kulturális Alap és az RMDSZ Communitas Alapítványa támogatta. Partnerek a Hagyományok Háza, a Hagyományok Háza Erdélyi Hálózata, és a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum voltak.

Fodor Emőke

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük