
Hogyan tesszük a színház misztériumát a mindennapok praktikus élményévé?
Hogyan alkalmazom szülői értekezleteken, közösségfejlesztésben, tanítási órákon a drámapedagógiát? címmel hirdette meg a kolozsvári Gál Kelemen Oktatási és Módszertani Központ évközi továbbképző tanfolyamot. A képzésre elsősorban szamosújvári és környékbeli pedagógusokat vártak, de utólag nagyon örültünk a zsoboki vendégeknek is.
Mi a drámapedagógia?
A drámapedagógia művészetpedagógiai és reformpedagógiai irányzat, amely a dráma és a színház eszközeit sajátos módon használja a nevelésben. A drámapedagógia a személyiség fejlesztésének olyan módszere, amelynek során az egyén ismeretei, készségei, képességei, társas kapcsolatai a játékvezető által irányított, csoportban végzett közös dramatikus cselekvés révén fejlődnek. Interdiszciplináris jellegű, minthogy benne több tudomány és művészet hatása talált egymásra. Játékokkal segíti a valóság átélését, az emlékek megőrzését a figyelem fejlesztését, az alkotás szabadságával való megismerkedést, s ezen keresztül a csoport és az egyén fejlődését. A megismerés örömétől a kifejezés, az élménymegosztás öröméig juttatja el a drámajátékokban résztvevőket.
A képzést Rusz Csilla nagyváradi tanító, drámapedagógus vezette, akinek neve már összefonódott a drámapedagógiával. A szamosújvári képzés egy kis kóstolót jelentett, megvillantva a drámapedagógia alkalmazásának lehetőségeit. Természetesen lehetőség adódott saját példák megbeszélésre, élmények felidézésére is.
Az elején jóhangulatú játékként megélt gyakorlatok lassan megtalálták helyüket abban a folyamatban, amely elvezet egy osztályközösség kialakulásához, egy színpadi produkció felépítéséhez. Minden gyakorlat, játék figyelmet, szókincset, kreativitást fejlesztett, de nem utolsó sorban jó hangulatot alapozott meg. A hallgatók számára élményalapú tapasztalatszerzési lehetőséget biztosított. Betekintést nyertek a különféle drámatechnikák alkalmazásának lehetőségeibe.
A 15 óra kevésnek bizonyult, de jó alapokat kaptunk, Egy új kaput nyitott meg, melybe közösen léphetett be a részt vevő tíz szamosújvári pedagógus. A közös élmény és együtt tanulás csodákra képes. A 2020 februárjában tartott természettudományos élményképzés óta az első olyan képzés, amin a szamosújvári pedagógusok nem online formában vesznek részt.
Fodor Emőke