A diplomácia szerepe a háborúban címmel tartott előadást dr. Kiss Rajmund, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Diplomáciai Műhelyének vezetője pénteken, október 21-én Kolozsváron. A beszélgetés az orosz–ukrán háború diplomáciai, gazdasági és politikai összefüggéseit, valamint a nemzetközi érdekeket vázolta.
Erdély-szerte zajlanak az MCC nyílt rendezvényei magyar és nemzetközi előadókkal. A Collegium meghívására dr. Kiss Rajmund volt diplomata fejtette ki az Oroszország és Ukrajna között zajló háború hatásait diplomáciai szempontból. Az előadó a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Állam és Jogtudományi Karán, valamint a Harvard Egyetemen és Oxfordban tanult, diplomata karrierje során Szingapúrban, Indonéziában, Malajziában és a Fülöp-szigeteken is dolgozott. 2013-ban visszatért Magyarországra, és a Századvég Gazdaságkutató Intézet üzletfejlesztési igazgatója lett, majd a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO) képviselte Magyarországot.
Kiss Rajmund először is felhívta a figyelmet arra, hogy az emberi életek vesztesége után a háború gazdaságra és szociális szférára gyakorolt hatásait sem hagyhatjuk figyelmen kívül. Oroszország reputációs válságba került, eljátszotta a világ bizalmát, amely nélkül nem lehet tárgyalni. Már Kína és India sem gondolja teljesen megbízható partnernek. Ez a hírnévveszteség hosszú távon nagy csapást jelent az orosz gazdaságra, hiszen a bizalomvesztés kritikus az üzleti kapcsolatokban.
Az előadó szerint a tárgyalások sikere érdekében kompromisszumos, együttműködő javaslatokat kell kidolgozni, több opciót adni mindkét félnek. Március 29-én Isztambulban találkozott a két ország delegációja, viszont a béketárgyalásnak nem lett eredménye, sőt a háború azóta eszkalálódott, rengeteg pénz és fegyver érkezett Ukrajnába, és Amerika is vállalja, hogy proxy háború folyik. Az ENSZ közgyűlésén és egyéb találkozókon sem a békén volt a hangsúly, mindenki fegyver- és pénztámogatásról beszélt és arról, hogy Oroszország nem nyerhet – fejtette ki a szakember.
Hosszú távú, fenntartható, békés kapcsolat megalapozására van szükség, mivel egy rossz békeszerződés csak megágyaz a következő konfliktusnak – ez történt a második világháború előtt is. Kiss Rajmund szerint, ha a konfliktusnak lesz egy nagy vesztese, biztos vissza fog vágni: Oroszország nem fog hazamenni üres kézzel, de Zelenszkij sem akarja feladni, ilyen magabiztos nyugati támogatással. „Nemzetközi patthelyzet alakult ki, amely diplomáciai szempontból talán még hidegebb, mint maga a hidegháború” – tette hozzá az előadó, kifejtve, hogy Ukrajna és a Nyugat egyik sikere, hogy még a Szovjetuniónál is jobban elszigetelte Oroszországot.
Ki kell lépni tehát a pozícióvédő tárgyalások állapotából. Az érdekekre, nem a pozíciókra kell összpontosítani, és kölcsönösen előnyös megoldásokat kell kidolgozni, miután az elvkövető tárgyalási módszer szerint a felek megpróbálják megérteni egymás gondolkodását, kultúráját. A jó tárgyalásra tehát nincsenek receptek, de vannak alapvető jó stratégiák, amelyek bevethetők.
Az előadás része az MCC több városban zajló nyilvános eseményeinek. Dr. Kiss Rajmunddal Marosvásárhelyen, Kolozsváron, Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön is találkozhatnak az érdeklődők, emellett számos MCC által szervezett rendezvény közül válogathatnak: Temesváron és Szatmárnémetiben amerikai MCC-s vendégelőadó, Stephen Sholl politológus járt, Nagyváradon pedagóguskonferencián értekezhettek a szakemberek, de Boris Kálnoky újságíró, dr. Sebestyén Géza közgazdász és dr. Csepregi Gábor filozófus is tart majd előadást a különböző városokban. Folytatódik a Transylvania Lectures sorozat is Kolozsváron: dr. Peter Boghossian egyesült államokbeli filozófus, író lesz az MCC következő vendége október 24-én.
„Nagy lendülettel vágott neki a Mathias Corviunus Collegium az új tanévnek. Igyekszünk minden nagyobb városban jelen lenni, és az oktatási tevékenységeinken túl válaszolni a helyi közösségek kéréseire, igényeire, illetve olyan témákat feldolgozni, amelyek érdeklik az erdélyi magyarokat” – mondta el Talpas Botond, az MCC erdélyi tevékenységért felelős igazgatója, örömét fejezve ki, hogy a szervezetnek sikerül mindenhol nyitott, érdeklődő embereket megmozgatnia.
Az MCC további tevékenységeiről, eseményeiről a Mathias Corvinus Collegium – Erdély Facebook-oldalon értesülhetnek az érdeklődők.