Legújabb híreink

KIFOR stadion Mezőség ma
0 0
Read Time:2 Minute, 18 Second
Kilőtt tömbház Kijevben / fotó: Anna Jenn

Sok információ lát világot az ukrán konfliktussal kapcsolatban, nagyon nehéz eligazodni abban, hogy mi igaz és mi állhír. Rengeteg le nem ellenőrizett hír terjed a világhálón. Kétségen kívül a történelem legjobban dokumentált, informált (és dezinformált) fegyveres konfliktusával van dolgunk. Az információk közül sokat nem igazán lehet leellenőrizni, mert többségük egyoldalú. Egyetlen dolog látszik biztosnak ebben az információs káoszban éspedig az, hogy Putyin egyetlen egy nagyobb ukrajnai várost sem tudott elfoglalni.

Nehéz éjszakán voltak túl a kijeviek, február 27-én reggel. Egész éjjel zúgtak a légiriadó szirénái, a rakéták azonban nem csak katonai és ipari létesítményeket vesznek célba, hanem lakott területeket is. Mindezek mellett az orosz rakétatámadásban megsérült egy üzemanyagraktár Kijev mellett, Harkiv mellett pedig egy gázvezeték robbant fel. Sérülésekről azonban nem szóltak a hírek.

Kieven kívül Harkivban is súlyos harcok folytak az oroszok és a városvédő ukránok közül, de végül a csata az ukránok győzelmével ért véget, legalább is ezt nyilatkozta a terület kormányzója.

Az invázió kezdete óta csak találgatni lehet milyen veszteségei vannak a háborúzó feleknek. Dél körül az ukrán honvédelmi minisztériumtól megtudtuk, hogy az oroszok elveszítettek 4300 embert, 706 páncélozott harckocsit 146 tankot, 27 repülőt, 26 helikoptert. Saját veszteségit nem közölték, csak annyit, hogy eddig meghalt 210 civil, közöttük gyerekek is. Mindkét félnek voltak veszteségei az tény, ahogy az is, hogy civilek haltak meg, de szkeptikusan kell a számadatokat kezelni, mert ezeket az információkat nem lehetett független forrásból leellenőrizni.

Délután érkezett a hír, hogy végül az ukrán fél elfogadta az oroszok felhívását, hogy tárgyalásokat folytassanak, de nem Fehéroroszország területén, hanem a határon, pontosabban a Csernobil melletti Pripjaty közelében. A béketárgyalásokról azonban más információ nem látott világot, a CNN közlése szerint február 28-án délelőtt kezdődhetnek a tárgyalások.

A háborúban az Európai Unió is lépett egyet, kitiltotta légteréből az orosz repülőket és több millió euró értékben küld fegyvert Ukrajnának. Több tagállam, közöttük Románia is, fegyvereket, lőszert, felszerelést, üzemanyagot, élelmiszert és pénzt küld északi szomszédunknak. Románia küldeményében golyóálló mellények, rohamsisakok, katonai eszközök, lőszer, élelmiszer, víz és gyógyszerek vannak. Magyarország pedig üzemanyagot és élelmiszert küldött Kárpátaljára.

Késő délutánra hidegháborús időket idézet meg Vlagyimir Putyin, aki atomfegyverekkel fenyegette a NATO-t.

A sok háborús hír mellett elmondhatunk egy történetet mely mosolyt csal az olvasóra, éspedig a délkelet ukrajnai Herszon megyei Ljubimivka faluban a helyi romák elloptak egy orosz tankot.

Végezetül pedig beszélnünk kell a menekültekről is, melyeknek száma egyre nő Lengyelországban, Magyarországban és Romániában is, ahol tömegesen segítik őket a helybéliek. Az EU-s menekültügyi biztos szerint akár 7 millióra is nőhet az ukrajnai menekültek száma. A becslések szerint mostanra olyan 400 – 500 ezer ember hagyta el Ukrajnát.

Összefoglalómat egy idézettel zárnám és azzal a reménnyel, hogy hamarosan véget ér minden:

 „Legyen átkozott minden háború – most és mindörökké.” (Mihail Bulgakov)

Riti József Attila

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Share Article: