Óriási választási győzelmet aratott a magyarországi választásokon a FIDESZ-KDNP kormány koalíció, így újabb négy évig Orbán Viktor marad a miniszterelnök. A hivatalban lévő miniszterelnöknek ez lesz ötödik mandátuma. A nagy arányú győzelem következtében a FIDESZ-KDNP-nek meglesz, sorozatban a negyedik kétharmados többsége is.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) közleménye szerint, 98,96%-os feldolgozottság mellett a FIDESZ-KDNP megszerezte a szavazatok 67,84%-át (közös listára és az egyéni jelöltekre leadott szavazatok), az egyesült ellenzék (Demokratikus Koalíció, Jobbik, Párbeszéd, MSZP, Momentum és Lehet Más a Politika) 28,14%-t ért el (közös listára és az egyéni jelöltekre leadott szavazatok). A harmadik párt a Mi Hazánk lett, amely összesítésben a voksok 3,52%-át érte el (ők is bejutottak az országgyűlésbe, mert a listás szavazatokon 6,17%-t értek el.). A Magyar Kétfarkú Kutyapárt (3,29%), melyet Kovács Gergely vezet, a Gattyán György által alapított Megoldás Mozgalom (1,09%) és a Gödény György által vezetett Normális Emberek Pártja (0,73%) nem jutottak be a parlamentbe, ugyanis a listás szavazatokon nem érték el az 5%-os küszöböt.
A NVI előzetes számításai szerint a FIDESZ-KDNP-nek 135 mandátuma lesz (133-ra volt szükség a kétharmadhoz), a DK-Jobbik-Momentum-MSZP-LMP-Párbeszéd koalíciónak 56 mandátuma, a Mi Hazánknak pedig 7. Az országgyűlésben a német kisebbségnek is lesz szavazattal rendelkező képviselője, Ritter Imre személyében, ugyanis a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata elérte a mandátumhoz szükséges küszöböt. A többi kisebbségi önkormányzatnak csak szavazati joggal nem rendelkező szószolója lesz az országgyűlésben.
A fent leírt eredmények még nem véglegesek, ugyanis meg kell még számolni a külképviseleten leadott voksokat és a levélszavazatokat (április 9-én). Az utóbbiak még módosíthatnak a mandátumok elosztásán, ugyanis a magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok közül 456 ezren kérték felvételüket a választási névjegyzékben. Ezek közül, több mint 300 ezren juttatták el (levélben, személyesen, vagy a külképviseletek keresztül) levélszavazataikat a Nemzeti Választási Irodához. Az említett voksok megszámolása után valószínűsíthető, hogy a FIDESZ mandátumainak száma megnő, az ellenzéké pedig csökken.
Az elmúlt választásoktól eltérően a 2022-es országgyűlési választásnak volt a legnagyobb tétje, mert a hatpárti ellenzék közös listán vágott neki. Miniszterelnök jelöltjük, Hodmezővásárhely polgármestere, Márky-Zaj Péter (MZP) volt, aki az ősszel szervezett előválasztás első körében, harmadikként végzett Dobrev Klára (DK, Gyurcsány Ferenc felesége) és Karácsony Gergely (Párbeszéd) mögött. Az utóbbi visszalépése következtében bejutott az előválasztás második körébe, ahol legyőzte a DK jelöltjét és ő lett az ellenzék kapitánya, ahogy Gyurcsány Ferenc (ex miniszterelnök és a DK elnöke) nevezte.
Az országgyűlési választás tétjét nagyban befolyásolta az a tény is, hogy a közvéleménykutató intézmények kis különbséget jósoltak a két szövetség között.
A több hónapra elhúzódott kampány minden idők legmocskosabbja volt, főleg azért, mert Márky-Zaj Péternek sikerült minden társadalmi réteget megsérteni. A FIDESZ szavazóit aberráltaknak, fogyatékosnak, alkoholistáknak és trágyával etetett, sötétben tartott gombáknak nevezte. Az ellenzéki jelölt a koronavírus áldozataival és gúnyolódott, egy interjúban azt állította, hogy azért nincs esélye a kormánypártnak, mert több szavazójuk meghalt a járvány következtében. A sértésből a nők sem maradhattak ki, akik MZP szerint nem tudják kivel kell szavazni. Az ellenzéknek nem volt valós programja sem, megelégedett azzal, hogy támadja a FIDESZT és elszámoltatást ígérjen, ugyanis minden fideszes képviselőt tolvajnak minősített (persze állításukat semmivel sem bizonyították).
A gyűlöletkampány minket, erdélyi és határon túli magyarokat sem kímélt, azt állították, hogy bedarált minket a propaganda. A kampány hajrájában pedig a levélszavazatok megsemmisítését kérték, a Marosvásárhely mellett talált elégetett levélszavazatok ügyére hivatkozva, amit a demokrácia csődjének neveztek. Ami az elégetett szavazatokat illeti (amik érvénytelenek voltak, ugyanis nem volt mellettük az azonosító lap) minden jel arra utal, hogy az ellenzék által gyártott provokációval állunk szemben, amiben erdélyi magyar baloldali érzelmű emberek segítettek be. Ezt támassza alá az a tény is, hogy ezt a hírt a telex.hu, ellenzéki hírportál már február 1-én megírhatta (https://www.origo.hu/itthon/20220331-telex-szavazategetes-baloldal.html).
A választás napján, úgy a kormányoldal mint az ellenzék mozgósított, így elég nagy részvételi arány mellett az őszellenzéki koalíció, az Egységben Magyarországért abban reménykedett, hogy a magas részvétel nekik kedvez.
Amint tegnap írtuk Magyarországon hagyományosan nem volt exit poll (ugyanis korán zárnak az urnák és hamar jönnek az első részleges eredmények), így az első részleges eredményekre 21:00 (erdélyi idő szerint 22:00) óráig kellett várni. Az eredmények kijózanítalak hatottak az ellenzék számára, így a városligeti műjégpályán tartott eredményváróra érkezett szimpatizánsok hamar hazamentek és időnap előtt berekesztették a rendezvényt.
Orbán Viktor, a Budapesti Bálna bevásárlóközpontnál tartott eredményváron, melyre nagy tömeg gyűlt össze, elmondta, hogy: „hatalmas győzelmet arattunk, még a Holdról is látszik, de Brüsszelből biztosan. Jó mulatság, férfimunka volt”. Továbbá hozzáfűzte, „a magyar baloldal volt Gyuri bácsi életének legrosszabb befektetése. Tizenkét éve csak viszi a pénzt”. Beszédében a miniszterelnök megköszönte a határon túli magyaroknak a támogatást és segítséget, majd hozzátette lehetőséget kapott a FIDESZ, hogy tovább segítsen nekik.
Az ellenzéki politikusok közül csak Márki-Zay Péter állt kamerák elé és elmondta, hogy elismeri az Egységben Magyarországért vereségét és a kormánypártok győzelmét, de azt is hozzátette, hogy a választás nem volt demokratikus (utóbbi állítását azonban semmivel sem bizonyította). Elmondása szerint a propaganda nyerte meg a választásokat. Az ellenzéki miniszterelnök, nem meglepő módon, semmit sem üzent a határon túliaknak. Az ellenzéki vezető politikusok közül, végül Gyurcsány Ferenc és Jakab Péter mondtak beszédet, saját Facebook oldalukon. Az ex miniszterelnök burkoltan MZP-t vádolta a vereségért, a Jobbik elnöke pedig azt mondta, hogy Márki-Zay Péter megbuktatta az ellenzéket.
Az új országgyűlésnek május 3-ig kell megalakulni, ugyanis az alkotmány szerint a köztársasági elnöknek, Áder Jánosnak (aki május 10-ig lesz hivatalban, miután majd Novák Katalin tölti majd be ezt a tisztséget) 30 napja van, hogy összehívja a parlamentet.
Riti József Attila