Legújabb híreink

Mezőség ma Olimpia
0 0
Read Time:2 Minute, 52 Second
MCC előadások / 📷Bethlendi Tamás www.facebook.com/bitsphoto/

Az Ukrajnában zajló háborúról tartott előadást a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kolozsvári központjában Vigóczki Máté György, az MCC Geopolitikai műhelyének Oroszország-kutatója szerdán, május 18-án. A Pécsi Tudományegyetem Geopolitika Doktori Programjának hallgatója ismertette az orosz geopolitikai gondolkodás történelmi gyökereit, tisztázta a hírportálok hatásvadász tartalmai mögött álló valós helyzetet, és segített a háttérben meghúzódó kérdések megértésében.

Oroszország mozgatórugói több százévesek, saját logikája szerint mindig a fenyegető nyugattal szembeni stratégiai védekezés jellemezte még ha ezt folyamatos hódítások kísérték is. A jelenlegi konfliktus átlátásához először is az ősi orosz birodalmi gondolkodásmódot kell megérteni – mondta el Vigóczki Máté György az Oroszország 2022-es háborúja – a szemünk előtt zajló történelem című kolozsvári eseményen. Az előadó történelmi áttekintéssel indított. Rámutatott, hogy a keleti szlávokat több mint száz évig érintette a tatárjárás, a későbbiekben azonban az összes támadás nyugatról jött, így mindig is fenyegetésként tekintettek rá. „Míg a magyar történelem dicsőséges vereségekkel van tele, az orosz tragikus győzelmekkel” – hangsúlyozta Vigóczki Máté. A nyugatellenes felfogást ugyanakkor gazdasági irányból is meg lehet közelíteni: a Szovjetunió összeomlása után elveszett az egységes ideológia, lesüllyedt a gazdaság a legszegényebb afrikai társadalmak szintjére, de a 2008-as gazdasági válság is óriási csapást mért az országra – az oroszok ezt a demokráciával, kapitalizmussal, a nyugati kultúra beszivárgásával kötötték össze.

Az előadás továbbá az oroszok által a jelenlegi háborúban hangoztatott jogos és nem jogos sérelmeket ismertette. A NATO bővítéseknek kétféle olvasata van: míg a nyugati álláspont szerint a tagországok önszántukból, a biztonságuk érdekében, nem támadó szándékkal csatlakoztak, az oroszok történelmi távlatokban gondolkodva veszélyesnek tekintik a kelet felé való terjeszkedést. A jogos sérelmek sorába sajnos a határokon túli kisebbség rossz helyzete is beilleszkedik, viszont egyes felvetések nem megalapozottak: például, hogy 2014 óta genocídium zajlik Ukrajnában az orosz lakosság ellen, náciveszély van, vagy hogy Ukrajna támadni akart. Az orosz nézőpont szerint Donyeck és Luhanszk ukrán megszállás alatt áll – fejtette ki az előadó.

Oroszországnak az a fontos, hogy Ukrajna ne csatlakozzon a NATO-hoz, Ukrajna pedig már lemondott erről a lehetőségről. Putyin azonban a háborúval az ellenkezőjét érte el annak, amit akart: nem megállította a NATO terjeszkedését, hanem a konfliktust látva több országban is felmerül a csatlakozás szándéka, például Finnország és Svédország esetében. Egyelőre nem látni, hogyan fog végződni a háború, az viszont egyértelmű, hogy Moszkva a vártnál jóval szerényebb képességekkel rendelkezik, és nem tudni, mennyire gyengül meg. Hosszú távon egy egyre elszigetelődőbb, belpolitikájában elnyomóbb Oroszországra kell számítani. Egyelőre úgy tűnik, egyik fél sem adja fel, de az oroszoknak előbb-utóbb meg kell találniuk, az ukránoknak pedig meg kell adniuk egy kiszállási pontot a konfliktusból, még ha veszteségekkel is jár.

„Mozgalmas volt a tavasz az MCC központjaiban Erdély-szerte. Vigóczki Máté a marosvásárhelyi képzési központunkban is adott elő, de Aradon, Csíkszeredában, Nagyváradon, Sepsiszentgyörgyön és Szatmárnémetiben is megfordultak az MCC által meghívott előadók. Tartalmas előadásokat rendeztünk, amelyek a helyiek érdeklődését is felkeltették. Éppen ez a nyílt rendezvényeink célja: az oktatási programokon kívül is párbeszédet folytatni társadalmunk és a világ fontos kérdéseiről, bevonni az MCC életébe a nyitott, érdeklődő személyeket” – fejtette ki Talpas Botond, az MCC erdélyi tevékenységért felelős igazgatója, továbbá hozzáfűzte, hogy ez az időszak még inkább mozgalmas lett, hiszen javában folyik a felvételi a Fiatal Tehetség Program, a Középiskolás Program és a Kolozsvári Egyetemi Program szeniorképzésének jövő tanévére. A 4. osztályosok június 30-ig, a középiskolások június 12-ig jelentkezhetnek a sokoldalú tehetséggondozó programokra, a kincses városba készülő egyetemistáknak pedig szintén hamarosan elindul a felvételi időszak a Kolozsvári Egyetemi Program juniorképzésére.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Share Article: