A csak „román” táborként emlegetett rendezvényt az a tény hívta életre, hogy az életmód változásával a román és magyar gyerekek már nem játszanak együtt, a nem vegyes házasságból származók számára egyre nagyobb nehézség a román nyelven történő kommunikáció. Az elején elemi osztályosokat célozták a kommunikációs tevékenységek, majd fokozatosan kisebb és nagyobb gyerekek is csatlakoztak a programhoz.
Idén 70 gyerekkel táboroztak a Téka Alapítvány munkatársai és a felkért román pedagógusok. Alapötlet, hogy a csoportokat vezető pedagógusok román anyanyelvűek legyenek, hiszen akkor a gyerek kénytelen románul válaszolni. A gyerekek mintegy fele szamosújvári vagy környékbeli volt, másik fele a Téka Szórványkollégiumban volt elszállásolva.
A gyerekek korosztály szerint voltak csoportba osztva, melyeket színekkel jelöltünk. Minden csoport kapott egy pedagógust, aki 5 napig szervezte számukra a román nyelvű tevékenységeket. A 10-17 óra közt zajló tanulási folyamat helyszíne a szamosújvári Kemény Zsigmond Elméleti Líceum volt. A bentalvók számára 17 -21 óra közt szórakoztató tevékenységeket szervezetek a táborvezetők Rariga Imola és Fodor Emőke, a Téka Alapítvány munkatársainak segítségével. Hétfőn román nyelvű zenés foglalkozást tartott Cornea Claudia óvó néni, aki mindennapi munkájában szívesen alkalmazza a zenetanítás új módszereit. Kedden kézműves foglalkozásokat tartottak a Téka Alapítvány munkatársai Egri Hajnal, Balázs-Bécsi Enikő és Rariga Imola. Szerdán a válaszúti Kallós Zoltán Múzeumot látogattuk meg, ahol Balla Ferenc kétnyelvű táraltvezetéssel ejtette ámulatba a csapatot. Este, amikor a meleg kissé alábbhagyott táncra is perdültek a táborozók. Csütörtökön este, a melegtől elcsigázott csapat a Tékarám lovasudvarba látogatott. Paróczi Ákos és Molnár Tibor olyan akadálypályát épített, mely a kamaszokat is hangos szurkolásra késztette. Szalmabála átugrás, talicskatolás, zsákbaugrás voltak az akadályok, méltán nevezte a kamaszcsoport „parasztlon”-nak a játékot.
A kommunikációs foglalkozások is szintenként másak voltak. Az óvodás csoporttal Moldovan Iulia játszott, rajzolt, énekelt, xilofont szólaltattak meg, színes cukorkákkal kísérleteztek. Az ő munkáját Horváth Emőke és Molnos Zita önkéntesek segítették. A narancssárga csoportot Cornea Claudia vezette, az előkészítő osztályosok ide tartóztak. Claudia minden eddigi táborunkban jelen volt, már rutinosan foglakozik magyar anyanyelvű gyerekekkel. Nicula Gabriela tanítónő a kisebb iskolások csoportját vezette, játékosabb és ’iskolásabb’ feladatokat ötvözve. Sabo Ionela tanítónő sárga csapatának számos érdekes tevékenységet szervezett: kézművesség, festés, olvasás, digitális játékok, mesefeldolgozás. A kamaszok fekete csoportját Sabo Ciprian tanító bácsi vezette. „ A tanár bácsi mindent elkövet, hogy megszólaljunk románul” „ Nagyon vagány csoportmunkák, projektek vannak” „ Nem lehetne, hogy jövőre jöhessünk újra”- idézzek a csoporttagok beszámolójából. Ötletes projekt volt a vásár, melyhez reklámot, termékeket készítettek, vagy a szótagkártyák szétszórása az udvaron. A csoport megkereste a szótagkártyákat, szavakat alkotott belőle s csoportosította azokat. S közben a kolozsvári, székelyudvarhelyi és magyardécsei gyerekekből csapat lett hét végére. Köszönet oktatóinknak, hogy a jó hangulat, vidámság volt jellemző a táborra, hogy a román nyelvvel, mint pozitív élménnyel találkoztak a gyerekek.
A jövő évi táborra már sokan jelezték, hogy jönnének. Kövessétek márciusban a Téka Alapítvány Facebook oldalát, hogy ne maradjatok le!
Fodor Emőke
[…] 2021-ben ilyen volt a román tábor: https://kozlony.ro/roman-tabor-a-teka-alapitvany-szervezeseben/ […]