Szilágyi Tóni: „Nagyon sokat tanultam Budapesten”

0 0
Read Time:6 Minute, 56 Second
Szilágyi Tóni / fotó: Mera World Music
  • Miért és hogyan lettél zenész?

Gyerekkorom óta ez érdekelt. Három – négyéves voltam, pötyögtettem egy rádió gombjait és mivel édesapám a gyerekpalotánál dolgozott, ezért oda beírattak zenére. Odajártam, majd azután magánórára zongorázni. Elemiben néha zongoráztunk iskolai ünnepélyeken Csorba Erika osztálytársnőmmel aki szerepel a Vének című klipemben is. Ezt kaptam ajándékba, hogy zenész legyek, ezt szeretem a legjobban.

  • Hány hangszeren játszol? Kitől és hogyan tanultál meg ezeken játszani?

Tíz hangszeren játszom: gitár, basszusgitár, zongora, nagybőgő, hegedű, brácsa, harmonika, dob, picit kobzán is játszok, meg énekelek is. Az utóbbi tíz évben a hegedűvel és a gitárral foglalkoztam, de a szívem csücske a zongora.

Fiatal koromban sokat jártam a római katolikus plébánia ifjúsági körébe és néha nyáron mentünk Csíksomlyóra sátorozni, ott Nám Zsolt megtanította nekem az első három akkordot. Utána pedig Marius Guțătól tanultam gitározni rövid ideig.

Tizenhárom évesen az ördöngösfüzesi falunapokon, egy magyardécsei zenekar játszott és anyukám felküldött a színpadra gitározni. Öt perc gitározás után lecserélték a gitárosukat és engem vittek magukkal zenélni. Akkor kezdtem bulikon, esküvőkön zenélni.

Mivel a suliban, eljártunk táncházba a Téka Alapítványhoz, ahol Fodor Róbert (a Harmadik Zenekar hegedűse) egy táncházban kezembe adott egy hegedűt és megkérdezte ha le tudom játszani az általa mutatott dallamot, én lejátszottam tisztán, pedig addig nem fogtam még hegedűt a kezembe. Persze akkor nem tudtam még semmilyen díszítést, hangképzést. Látta, hogy hajlamos vagyok rá és ő tanított hegedülni 1 évig. Utána megismerkedtem a környék cigányzenészeivel, akiktől sokat tanultam, főleg Bob Alexandru Siminiktől, de a táncházmozgalomtól is sokat tanultam. Amikor Kallós Zoli bácsi megtudta, hogy nagyapám válaszúti kaptam tőle két kazettát, egy üveg bort pont születésnapomra és az összes általuk szervezett táborba elmehettem.

A többi hangszert úgy tanultam meg, hogy néztem a társaim és míg ők buliztak, én gyakoroltam.

Szilágyi Tóni / Fotó: Duble Rise
  • Melyek karriered mérföldkövei? Mesélj ezekről!

Az első megállás az volt, amikor Kolozsvárra kerültem a Pázmány Péter római-katolikus felekezeti iskolába, ami mostanra már összeolvadt a Báthory István Elméleti Líceummal. Ott volt kötelező kóruspróba és megtanultam fegyelmezni az énekhangom, lélegezni. Fodor Róbiék vittek táncházba zenélni fél normával, hangszert tanulni. Majd hazakerültem, a Petru Maior Elméleti Líceumba, valahogy kínosan befejeztem a sulit de brácsázni jártam fel Marosvásárhelyre heti rendszerességgel az Üver zenekarban. Brácsázni egy nagyon jó barátomtól tanultam, Koszorús Kálmántól, akit tiszteltem és becsülök, sajnos már elhunyt.

A középiskola befejezése után elkerültem Nagyváradra, az állami színházhoz, a Nagyvárad Néptáncegyütteshez (most Nagyvárad Táncegyüttes a neve) és ott dolgoztam fél évig alkalmazottként, majd mint bedolgozó még öt évig. Közben kiköltöztem Budapestre, ahol megismerkedtem pár barátommal, akiktől megismertem a világi zenét. Miután hazajöttem Budapestről újra Nagyváradon kötöttem ki, majd pedig hazaköltöztem, mert minden állomásom után hazaköltözök Szamosújvárra.

2015-ben Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója és Páll István Szalonna kihívtak a Magyar Állami Népi Együtteshez, ahol két hónapig dolgoztam de felmondásom után ottmaradtam Budapesten az akkori barátnőm és karrierem építése miatt. Ott nagyon sokat tanultam, mert igényes zenészek vannak, akiktől sokat lehet tanulni, persze itthon is. Két évet dolgoztam hajón, a Dunán, mint zenész, volt egy fix folklórműsor amit hetente négyszer lejátszottunk.

2017-ben megismerkedtem a Parno Graszt zenekarral, oda Páll István Szalonna ajánlott be, mert hegedűn játszom ezt az erdélyi cigány stílust és ők is pont ezt keresték, egy stúdió felvételre. A kapcsolatunk azóta is tart, csak a vírushelyzet miatt ritkábbak voltak a fellépések. Nem vagyok zenekari tag, csak közreműködő. Baráti kapcsolatunk van, nem pedig az üzletről szól. Közben megismerkedtem Báró Maszkurával (Bíró Szabolcs, a Maszkura és a Tücsökraj énekese) és 2018-ban megalapítottuk a PutriPop zenekart, ami nagyon menő volt akkortájt.

2016-ban eljutottam Washingtonba is, Mihályi Rékával és Romhányi Áronnal (a United zenekar zongoristája volt), ahol nagy sikert arattunk, de Amerika az más.

Amíg Pesten laktam, Pozsonyban is zenéltem a Szőttes Kamara Néptáncegyüttesnek, mert mindig Budapestről hívták a zenészeket. Három évig hétköznap hajóztam, hétvégén koncerteztem, egy ideig bírtam, de fárasztó volt nagyon. Az volt a célom, hogy mind feljebb és feljebb kerüljek.

  • Az elmúlt hónapokban, hetekben több videokliped is megjelent. Mesélj ezekről? Hogyan születtek ezek a dalok? Melyek a háttértörténetek?

Mindig játszottam könnyűzenét, de mindig a másokét nem a sajátom. 2013-ban zenésítettem meg először egy verset, az Ady Endréét, a Sem utódja, sem boldog ősét. Rácz Endre javaslatára kezdtem. Majd én is elkezdtem írogatni, de most őszintén nem játszanám el, mert arról szólnak, hogy elégedetlen vagyok valamiért és nem biztos, hogy ezt jó kirakni mert mást érzek most, és az a múlt.

Miután nagymamám elhunyt megtaláltam két füzetét, amiket teleírt versekkel és azokból is kezdtem el dolgozni. Mikor beütött a vírus itthon voltam és épp raktam össze magam egy turné után, így született meg az első ilyen saját videoklip is, a Véneké, azt is nagymamám verseiből raktam össze, de a címet én adtam. A dal egy megemlékezés az öregekről és a régi generációkról. A dobok kivételével, minden hangszert és a hangot én játszottam fel az albumomra. A felvétel Déscichegyen készült, Székely Tamás stúdiójában. Jelenleg is dolgozom egy klipen, a Dóra Dóra című dalomra. A Folkos projektemben is készül most egy új klip, ami egyelőre titok, de terveim szerint most augusztusban elkészül. Székely Tamás stúdiójában tíz dalt vettünk fel először és mindegyikre akarunk videoklipet forgatni.

Volt egy pár hetes felállás a Szilágyi Tóni és a Transylvanian Troubadours, velük is felvettünk egy klipet. Nagy zenekarral nehéz próbálni, mert mindegyiknek saját munkahelye is van. Én zenész vagyok, csak zenéléssel foglalkozok és az a jó, ha egy zenekarban a tagok csak ezt csinálják, és hisznek benned, meg profin elvégzik a dolgukat.

  • Kik a Szilágyi Tóni FolkGroove tagjai?

Két projekt van. A Szilágyi Tóni, ez könnyűzenés akusztik amit lehet követni a youtube csatornámon és a Szilágyi Tóni FolkGroove, melynek jelenlegi közreműködői Szabó Bence, Miklósi Hunor, Tokos Csongor Attila (hegedűsök), Fülöp Loránd (harmonikás) és Szakács Kristóf (brácsa). A FolkGrooveval a régi falusi cigányzenét akarom felhozni, akárcsak a PutriPoppal, azzal a különbséggel, hogy az utóbbival saját dalokat játszottunk. A FolkGrooveval áthangszerelt népdalokat játszunk. Azt az erőt akartam beletenni, amit a Parno Grasztnál láttam. Koncerteztünk a Rhédey étteremben is, és tervezünk még fellépéseket.

  • Hangszertanítással is foglalkozol. Sok tanítványod van? Hogyan állnak hozzá a gyerekek?

A gyerekek közül egyik sem azért jön ide, mert az édesanyja ráerőlteti, hanem azért, mert szeretik és szabadoknak érzik magukat, mert nem az van, hogy zongora elé ültetem s mondom, hogy játszák el a múlt órai anyagot, majd tanítok valami újat, hanem leülünk és beszélgetünk. Gitározni, zongorázni és énekelni jönnek, főleg könnyűzenét tanulni. Többféle stílus van kiírva, jazz, pop, blues, folk és népzene. Románok és magyarok is jönnek egyaránt. A szülők megvannak elégedve, mert a gyerekek boldogan mennek el tőlem. Facebook oldalamon megtaláljátok az infókat. Szívesen várok bárkit.

  • Milyen projekteken dolgozol jelenleg?

Jelenleg van egy szóló produkcióm, a Szilágyi Tóni akusztik, amit egy jóbarátommal Kádár Zoltán Jánossal, akivel felléptünk a Téka Alapítvány által szervezett gyermeknapon. Ezt a projektet tudom bővíteni. Most augusztus végén, a szamosújvári Nagyparkban lesz egy fellépésünk, ahol saját dalokat, régi magyar slágereket játszunk majd, de lesz egy kicsi fúziós zene (olyan zenei műfaj, amely két vagy több stílus kombinációjaként jött létre) is. A célom az, hogy a saját dalaim promováljam, de nem biztos, hogy minden dalom jó. El kell teljen egy kis idő, hogy rájöjjek, ha jók vagy nem a dalaim. A FolkGrooveval akarok klipeket készíteni, ahogy a saját könnyűzenéimre is, amiket az online térben jelentetném meg, mert fejlődik a világ. A romák sem szekerekben járnak, mint régen, hanem Ford Transitban. Nyilván vendéglátóipari zenélésre is járok, mert meg kell éljek is valamiből jelenleg.

Most augusztusban a Parno Graszt zenekarral játszottunk a torockói Double Rise fesztivál folk udvarán is.

  • Melyek a terveid?

Egyetlen dologgal nem foglalkoztam eleget, ami az énekhang és ezt akarom fejleszteni, meg nyilván jó szövegeket írni. Szeretnék egy szamosújvári főtéri nagykoncertet és egy erdélyi körutat is. De ezt majd jövőre.

  • Mondtad, hogy felvettél tíz dalt. Szeretnél ezekből egy albumot?

Szerintem csak kiadok ezekből egy albumot. Ezek olyan meditatív elemeket is tartalmaznak, ezért nyugtatók és nem zavaróak. Gondoltam, hogy a dalaim feltöltöm a streaming szolgáltatókra is, csak legyen meg az összes.

  1. Mit vársz el a közönségtől?

A közönségtől azt várom el, hogy hallgassák és megosszák a zenémet, és nem csak az enyémet, A zenében az a jó, hogy mindenkinek mond valamit az én előadásom, ha nem is ismerik az én történetemet.

Sok sikert kívánunk!

Tóni zenéje meghallgatható saját Youtube csatornáján:

https://www.youtube.com/user/toto22568

Leújabb videoklipje:

Szilágyi Tóni
Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Szilágyi Tóni: „Nagyon sokat tanultam Budapesten”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük