Az Erdélyi Szent Márton Kulturális Központ Egyesület fennállása óta (2019) több kulturális és vallási rendezvényt szervezett óvodások, iskolások és a felnőtt korosztály számára, Szamosújváron a Téka Alapítvány székhelyén, a Kemény Zsigmond Elméleti Líceumban, valamint a szépkenyerűszentmártoni református templomban.
Ezek közül az óvodások kedvence az volt, amikor a Prücskök játszóházában szülők és pedagógusok segítségével lámpást készítettek, majd részt vettek a lámpásos felvonuláson a Téka Alapítvány központjától a szamosújvári Szentháromság örmény katolikus székesegyházig. A Kemény Zsigmond Elméleti Líceumban a tanítónők szervezésében külön öröm volt az alsó tagozatos diákok számára a házikenyér dagasztása fatekenőben, valamint a lúdtollal való írás kipróbálása. E tevékenységek alatt nagy figyelemmel hallgatták a Márton életéről szóló bemutatót, és a Márton-napi szokásokat. Ifjaink Szépkenyerűszentmártonban szavalatokkal és énekekkel örvendeztették meg a helybélieket.
Mindezen rendezvények célja Szent Márton kultuszának ismertetése. Hiszen, felvetődnek a kérdések: ki (volt) ő? Hol született? Nagyon röviden álljon előttünk Márton élete.
Márton 316-ban született Savariában, vagyis a mai Szombathelyen. Bár szülei pogányok voltak, Márton már 10 – 12 éves korában beállt a keresztyének közé és katekumen (hitújonc) lett. Később apja akaratának engedve beállt katonának. Itt töltött évei alatt következett be az az esemény, amely meghatározta egész életét.
334-ben Amiens (Franciaország) városában, csattanó hideg téli estén meglátott egy félmeztelen koldust. Köpenyét középen kettévágva, felét neki adta. Másnap éjjel Márton álmában megjelent Jézus Krisztus és így szólt hozzá: „Márton, te öltöztettél engem ebbe a köpenybe” (Máté.25:40.). E pillanattól kezdve Márton teljes mértékben keresztyén lett.
Szerzetessé válása után csendes elmélkedéssel, tanítással és mások megsegítésével élte életét. Majd 371. július 4 -én Tours (Franciaország) püspökévé választották. Ehhez az eseményhez köthető a közismert legenda, amely szerint szerzetes társai és hívei elől egy lúdólban rejtőzött el. A ludak azonban gágogásukkal elárulták ottlétét, így találták meg és választották őt püspökké.
397-ben halt meg, majd ugyanezen év november 11-én temették el, ezért ünnepeljük Márton napját ezen a napon. Hiszen ez a nap az ő égi születésének napja.
Mivel Márton csendes, békés, másokat segítő, szolgáló életet élt, egész Európában elterjedt a kultusza. Ma Európában több, mint ötezer, Erdélyben (Romániában) több, mint harminc település és templom őrzi nevét.
Ez esztendő áprilisában, az Erdélyi Szent Márton Kulturális Központ Egyesület nyílt beszélgetést tartott, amelyen felvetődött az ötlet, hogy egyesületünk szervezzen egy zarándoklatot.
Az egyesület tagjai a zarándoklat lelki vezetőjének az erre legméltóbb személyt, Szent Márton szülővárosának püspökét kérték fel. A meghívást Dr. Székely János szombathelyi püspök úr örömmel fogadta, és az alábbi levéllel hívja e zarándoklatra az érdeklődőket:
„Az emberi élet egy hosszú út, melyet a Teremtő Isten indított el, és amely Őbenne teljesedik be. Tőle jöttünk, és Hozzá térünk haza. Az út során meg kell tanulnunk szeretni, hogy be tudjunk majd lépni az Ő szeretetének országába. Minden zarándokút ebben segít minket: az életünk zarándokútján ad erőt, fényt, lendületet.
Máig felejthetetlen élmény számomra az a Szamosújvártól Csíksomlyóig tartó gyalogos zarándoklat, amin részt vehettem több mint 10 évvel ezelőtt. Lenyűgözött a táj szépsége, nagy élmény volt a napi erőfeszítés, a sok gyönyörű zarándokének, a helyiek mély hite, embersége, vendégszeretete.
Szeretettel hívok mindenkit a 2023. okt. 15-i Szépkenyerűszentmártontól Szamosújvárra vezető zarándoklatra. Imádkozzunk együtt lelki megújulásunkért, a békéért, imádkozzunk a hitünkhöz, anyanyelvünkhöz és őseinktől kapott értékeinkhez való hűségért!”
Egyesületünk tagjai pedig, a zarándoklat programjának ismertetésével, szeretettel hívnak mindenkit e jeles eseményre.
Felszegi Imre