Világmentő vagy céltalan generáció? – Kárpát-medencei magyar fiatalokról az MCC nyílt előadásán

0 0
Read Time:3 Minute, 8 Second
dr. Székely Levente szociológus / fotó: MCC

A Kárpát-medencei fiatalok világ- és jövőképéről, beállítottságáról tartott előadást, és osztott meg friss kutatási eredményeket dr. Székely Levente szociológus, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Társadalom- és Történelemtudományi Iskola Szociológia Műhelyének vezetője, a Budapesti Corvinus Egyetem Kommunikáció és Szociológia Intézetének egyetemi adjunktusa a kolozsvári MCC-központban kedden, május 24-én.

Valóban vírusgeneráció, COVID-nemzedék, karantinik a fiatalok? Magába forduló, online élő közösség, vagy a világ megmentését várhatjuk tőlük? – tette fel a kérdést dr. Székely Levente előadása. A járvány nemzedéke? – Ifjúságképek a koronavírus-járvány idején című előadás a 15–29 évesek körében végzett ifjúságkutatások eredményeit ismertette, a magyarországi adatok mellett kitekintve a teljes Kárpát-medence magyar fiataljaira.

A kolozsvári származású szociológus interaktívan indított, előbb a közönség véleményét kérte ki a témáról. Felhívta a figyelmet arra, hogy a társadalom fókusza eltolódott a jövő felé, de minél inkább próbáljuk fürkészni, annál kevesebbet látunk belőle. Például nehezebben tervezünk ma, mint régen. A vállalatok sem tudnak már öt-tízéves terveket készíteni, folyamatos alakítás zajlik, hiszen a társadalmunk egyre kevésbé kiszámítható. „Az információs társadalom alapjaiba van kódolva a bizonytalanság, sötétségben tapogatózunk” – jelentette ki Székely Levente. Ez a bizonytalanság jelenti a legnagyobb gondot a fiatalok körében – derült ki a legutóbbi kutatásokból. Míg 2008-ban a munkanélküliség volt a legnagyobb probléma, ma a céltalanság, bizonytalanság került az élre. Feltűnően előre tört a szociális, baráti kapcsolatok hiánya (ezt a pandémiának tudják be a szakemberek), de az anyagi gondokat és a külföldre vándorlás kérdését is említették.

Az elmúlt években felértékelődtek a személyes találkozások, a válaszok szerint a koronavírus-járvány pozitív hatással volt a családokra, szorosabb lett a valláshoz, spiritualitáshoz való kötődés, és nagyobb szerepet kapott a társadalmi problémák megbeszélése a családban. Negatív hatások tapasztalhatók azonban a táplálkozás, párkapcsolatok, közösségi élet, munka és anyagiak terén. Kiderült, hogy leginkább egy következő világjárványtól, a politikusok rossz kormányzásától és a klímaváltozástól félnek a fiatalok, ennek ellenére zömmel pozitívan néznek a jövőbe.

A kutatások kimutatták: a fiatalok lakhelyük fejlettségi szintjétől függetlenül online vannak, és érdekesség, hogy az utóbbi években megfeleződött a napi dohányzók aránya. A politika és a választások iránti érdeklődés tartósan alacsony, és sajnos egyre kevésbé látogatják a fizikai kultúrafogyasztási helyszíneket, sőt olyanok is vannak, akik sosem jártak még színházban, könyvesboltban, könyvtárban. Az elmúlt időszakban növekedett az egyedülállók száma, a házasok és együtt élők aránya pedig megfordult (az együtt élők javára). A magyar fiatalok azonban nagyrészt pozitívan viszonyulnak a házasság intézményéhez, még ha sok válásnak is voltak szemtanúi. A gyermekvállalási kedv is megvan, de a tervezettnél kevesebb gyermek születik, így a társadalom elöregedésére számíthatunk. Az ifjak optimisták a munkavállalás szempontjából, a szabadidőt pedig a családdal, barátokkal tölti a többség, nem online. Székely Levente Szürke hattyúk című könyvében emlélkedik napjaink ifjúságának jövőjéről, szimbolikusan használva a madár képét: társadalmunk átlagos fehér és ritka fekete hattyúinak mind szürkék a kicsinyei. A számítások, jóslások ellenére, felgyorsult információs társadalmunkban nem tudhatjuk, mivé fognak felnőni a mai gyerekek.

„Tartalmas előadásokat hallhattunk az elmúlt időszakban Erdély-szerte az MCC központjaiban. Székely Levente május 25-én a marosvásárhelyi képzési központunkban is tartott előadást a járvány fiatalokra gyakorolt hatásáról, emellett a szorongás kezelése, az orosz–ukrán háború, Trianon évszázados következményei, valamint a biztonságos médiahasználat is téma volt a beszélgetéseken” – idézte fel Talpas Botond, az MCC erdélyi tevékenységért felelős igazgatója. Hozzátette, hogy ezek a rendezvények nem csak az MCC-s közösségnek szólnak: „Bárki érdeklődő részt vehet, hiszen éppen ez a célunk: párbeszédet folytatni a körülöttünk zajló eseményekről, a társadalmat érintő fontos kérdésekről. Reméljük, így a helyi közösségek is gazdagodnak az MCC által.”

A képzések, rendezvények, nyílt napok mellett javában folyik a felvételi a Fiatal Tehetség Program és a Középiskolás Program jövő tanévére. A 4. osztályosok június 30-ig, a középiskolások június 12-ig jelentkezhetnek a sokoldalú tehetséggondozó programokra, a kincses városba készülő egyetemistáknak pedig szintén hamarosan elindul a felvételi időszak a Kolozsvári Egyetemi Program juniorképzésére.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük