Legújabb híreink

szabadnapos rendőrség győzelem
0 0
Read Time:1 Minute, 59 Second
Régiós szakmai nap / fotó: MCC

Több mint ötven diák érkezett a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kolozsvári központjába pénteken, március 25-én. A régiós e-KP szombaton a természettudományé volt a főszerep: a diákok állattani múzeumba látogattak, DNS-ről és természetfilm-készítésről hallgattak előadást, és megtudták, hogyan kapják a különböző fajok tudományos neveiket a biológiában.

A kolozsvári MCC-központban tartott pénteki csapatépítésen és szombati képzési napon nagyrészt kolozsvári középiskolások vettek részt, de szatrmárnémeti, nagyváradi, zilahi, marosvásárhelyi és brassói diákok is érkeztek a kincses városba. A játékos, ismerkedős KáPéntek után indulhatott a tartalmas e-KP szombat.

A szombati programot dr. Keresztes Lujza, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem docensének előadása kezdte. Az előadó fő kutatási területei a vízi rovarok taxonómiája, a fajképződési folyamatok és a biogeográfia. Az előadáson a fajok tudományos elnevezéseivel és az elsőre érthetetlennek tűnő latin szóösszetételek mögött húzódó logikával ismerkedtek a résztvevők. Az izgalmas előadáson kiderült: a tudományos nevek hasznos információkat közölnek a fajok tulajdonságairól, melyek segítségével az összes többi hasonló fajtól elkülöníthetők. Az előadó kifejtette: a természetvédelem is csak úgy működhet igazán, ha előbb felismerjük, megismerjük a fajokat. A beszélgetésen egyúttal felmerült az új fajok elnevezésének etikai kérdése is.

A továbbiakban Szabó Emerencia a DNS vonalkódról és a fajok pontos beazonosítási módszeréről tartott előadást a diákoknak, bemutatva a genetikai vizsgálatok modern kutatásokban betöltött fontos szerepét. A BBTE Állattani Múzeumába tett látogatáson a diákok izgalmas feladatokat is kaptak, hogy interaktívan fedezhessék fel az állatokat, a múzeum érdekességeit. A délután folyamán Gál László filmrendező, ökológus, gombaszakértő az élővilág felfedezéséről, a természet lencsén át való megismeréséről, bemutatásáról beszélgetett a fiatalokkal. Olyan kérdésekkel szembesítette a diákokat, hogy miért is van szükségünk a természetre, miért kell védeni, mit ad nekünk, és mit adhatunk mi viszonzásul.

Az MCC-s középiskolások lelkesen vettek részt a képzésen, élvezték az előadásokat, friss tudással tértek haza, és barátokat is szereztek az e-KP szombaton – számolt be a visszajelzések alapján a hétvégi eseményről Szabó Zsuzsa-Enikő, az erdélyi Középiskolás Program kolozsvári régiós vezetője. „Igyekszünk Erdély minden pontján megszólítani a lelkes és több tudásra vágyó diákokat ingyenes tehetséggondozási programjainak által, munkatársaink pedig arra törekszenek, hogy a változatos, tartalmas előadásokkal és csapatépítő programokkal emlékezetessé tegyék a találkozókat” – mondta el Talpas Botond. Az MCC erdélyi tevékenységért felelős igazgatója hozzátette: az MCC arra törekszik, hogy programjain – a társadalomtudományi kurzusokon, nyelvoktatáson, táborokban, túrákon, közösségformáló alkalmakon – élményközpontú legyen a tanulás, és hasznos tudást adjon át a jövő generációjának.

MCC Erdély

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Share Article: