Legújabb híreink

Mezőség ma Olimpia
0 0
Read Time:3 Minute, 2 Second
Vállalatvezetés katonai hatékonysággal / fotó: MCC

Változz–változtass–vezess: hogyan tágítsuk a lehetőségeinket? címmel tartott előadást dr. Porkoláb Imre ezredes, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Vezetőképző Akadémia igazgatója csütörtökön, március 31-én a kolozsvári MCC-központban. A vezetői készségek egyéni és vállalati szinten való fejlesztéséről könyvei is jelentek meg – ezúttal a legutóbbi, Vállalati gerillák című kötetre alapozva beszélt az egyéni csúcsteljesítményről és az innovatív döntéshozatalról.

Lépést tudunk-e tartani gyorsan változó környezetünkkel? Hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet önmagunkból vagy vállalatunkból? Mit kell tudnia a jövő vezetőinek? Dr. Porkoláb Imre a 270 éves múlttal rendelkező Sandhursti Királyi Katonai Akadémia után több katonai és civil egyetemen (Corvinus, NKE, Stanford, Harvard) szerzett oklevelet. Katonai karrierjét 1993-ban kezdte, hadszíntéri szolgálaton vett részt Irakban és Afganisztánban, emellett a NATO Stratégiai Transzformációs Parancsnokságon, illetve a Pentagonban is szolgált. 2018 óta a Magyar Honvédség innováció terén végzett átalakító munkáját vezette. Három könyve jelent meg: Szolgálj, hogy vezethess! (2016), A stratégia művészete (2019) és Vállalati gerillák (2021). Mindezen tapasztalatait kamatoztatva kutatja a hagyományostól eltérő vezetéselméletet, a szervezeti átalakítás innovatív stratégiáit, az üzleti életben is alkalmazva a katonai módszereket.

A kolozsvári előadáson először is felhívta a figyelmet arra, hogy ha nem vagyunk képesek radikálisan újragondolni tanulási módszereinket, nem tudunk lépést tartani a világ változásaival, a technológia rohamos fejlődésével. A VUCA-környezetben (Volatile, Uncertain, Complex, Ambiguous), azaz egy kiszámíthatatlan, bizonytalan, komplex és többértelmű közegben való helytálláshoz sikeres változásmenedzsment szükséges. Mindenki ösztönösen szeretne visszatérni a megszokotthoz, a biztonságba, de a világ halad, az ingerek pedig egyre erősebben fognak érni bennünket.

Naponta rengeteg információval találkozunk, amelynek csak elenyésző töredékét tudja feldolgozni az agyunk, és sokszor nem megfelelően fogyasztjuk el véges energiánkat – mutatott rá Porkoláb Imre, majd hozzátette: a szervezetünket azonban meghekkelhetjük alapvető dolgokkal, hogy hatékonyan működjön. Ilyen a megfelelő táplálkozás, a mozgás és pihenés. Egyszerű példaként saját módszerét említette: séta közben is lehet megbeszéléseket, gyűléseket tartani, de a megfelelő légzéstechnika elsajátításával vagy az alvásminőség javításával, apró szokások átalakításával óriási változásokat érhetünk el. Az előadó Csíkszentmihályi Mihály flow-csatorna elméletére építve beszélt az akció tudatállapotról, a flow-ról. Megfelelő energiamenedzsmenttel elérhető ez a kreatív és produktív állapot, amikor másképp működik az agy. Nő a teljesítmény és a tanulási képesség, emellett a kiégés is elkerülhető.

Porkoláb Imre szerint a vállalatok vezetőképzése átalakításra szorul, a jó működéshez pedig elengedhetetlen a közös helyzettudatosság, a bizalomépítés, a szándékok kommunikációja és a decentralizáció. A Vállalati gerillák kötet többek között arra is keresi a választ, hogyan tudjuk összehangolni az energiát a stratégiával, emellett kézikönyvként szolgálthat azoknak, akik tartósabb teljesítményt szeretnének elérni, vagy egyszerűen megváltoztatnák a szűkebb környezetüket vagy a szervezeti kultúrát. A túlélés kulcsa egyértelmű: alkalmazkodunk vagy lemaradunk.

Mivel a járványhelyzet is megengedi, az MCC nyitni szeretne a helyi közösségek felé nyilvános eseményeivel, előadásokkal – mondta el Talpas Botond, az MCC erdélyi tevékenységért felelős igazgatója. „Szándékunkban áll az oktatási tevékenységen túl olyan témákat feldolgozni, amelyek Kolozsvár vagy más városok közösségét is érdeklik, érintik, ugyanakkor nyílt rendezvényeink által az érdeklődők betekinthetnek szervezetünk életébe is. Az MCC oktatói hálója által neves előadókat hívhatunk meg Erdélybe, akikkel a találkozás egyedi lehetőség az itthoni hallgatóság számára is” – fűzte hozzá Talpas Botond.

Az MCC Transylvania Lectures angol nyelvű sorozata külföldi előadókat lát vendégül havonta a kolozsvári MCC-központban, emellett heti vagy kétheti rendszerességgel a legkülönbözőbb témákban hallgathatnak nyilvános előadásokat az érdeklődők. A legközelebbi eseményen, április 6-án Élelmiszeripari szövetkezetek: a nyereség találkozása a közjóval címen Huub Ruël holland közgazdász, Szecskó Ferenc, a hollandiai Friesland Campina Romania bukaresti főigazgatója és Fancsali Ernő, a kolozsvári Bejön a vidék termelőbolt vezetője beszélget Hunyadi Attila Gábor történésszel. A szatmárnémeti és nagyváradi MCC-központokban pedig Pöltl Ákos közgazdász tart előadást a digitális önvédelemről, tudatos internethasználatról április 6-án és 7-én.

Fotó: MCC Erdély

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Share Article: