XXVII. Nemzetközi Néptáncfesztivál Szamosújváron

0 0
Read Time:4 Minute, 41 Second
A Kaláka a XXVII. Nemzetközi Néptáncfesztivál Szamosújváron
Fotó: ©Riti József Attila

Május 12-14 közt, a fagyosszentek napjain – ismét népzenétől volt hangos Szamosújvár főtere. A Téka Alapítvány 27. alkalommal szervezte meg a Nemzetközi Néptáncfesztivált, mely lehetőség arra, hogy ünnepeljük hagyományainkat, találkozzunk egymással, értékeket mutassunk be és ismerjünk meg. A néptánc összeköti az embereket, áthidalja a kulturális határokat, identitáserősítő.  Ez a fesztivál arra szolgál, hogy bemutassuk a sokszínűséget és gazdagságot, amelyet a néptánc világa kínál.

 A néptánc mellett helyi kézművesek vására kísérte a programot. A programsorozat Prücskök játszóházzal kezdődött, melyet Katona Annamária óvónő tartott.  Ezt szabadtéri néptáncbemutató követte ahol felléptek a magyarországi abai és szentgáli vendégek, a helyi román tánccsoport, a házigazda Kiskaláka és Kaláka, a klézsei táncosok, a brassói Mátka néptánccsoport illetve a csikszenttamási és csikszentdomokosi apró táncosok.

Az estet táncház zárta, mely kezdetén a moldvai zenekar megalapozta a hangulatot s bemelegedett mindenki, akit a fagyosszentek próbára tettek.

A szombati Játék és Népi Hagyomány nevet viselő játéktalálkozót a művelődési házba tartották. Az esemény a Kolozs megyei Tanfelügyelőség versenynaptárában is szerepel, óvodás és kisiskolás csoportokat várnak, akik népi játékokat mutatnak be. Idén is 12 csoport mutatkozott be a főleg szülőkből álló népes közönség előtt. Legmesszibbről a marosvásárhelyi Európa Gimnázium második osztályai jöttek, Máté Emese és László Enikő tanítónők vezetésével. Kolozsvárról a Méhecske óvoda kicsinyei érkeztek Kilin Tünde és Balogh Henrietta óvónőkkel, illetve a János Zsigmond Unitárius Kollégium negyedikesei Csatári Erika néptáncoktatóval. A visai óvodások és előkészítősök először jöttek hozzánk, reméljük máskor is mosolyt csalnak arcunkra. A helyi óvodások mindannyian felléptek. A Sünike Óvodásokat Polgár Éva, Katona Annamária, Juhos Ildikó és Márkosi Katinka tanította , az Elvarázsolt Házikó óvodásait Sipos Erzsébet, Hideg Magda, Szabó Ildikó és Hideg Vivien. Az utóbbi óvodából egy román csoport is bemutatta táncait. A Kemény Zsigmond Elméleti Líceum elemisei is részt vettek a népi játékok bemutatóján: az előkészítősök  (Felszegi Melinda, Vigh Emese tanítók) és elsősök (Biris-Módi Erika és Liszicsán Enikő) játékfűzést mutattak a másodikosok pünkösdölőt (Butuza Katalin, Filep Ildikó) míg a harmadikos (Juhos Helga, Fodor Emőke) a Kincskereső kisködmön bicebócájának történetét fűszerezték Bartók népdalfeldolgozással és játékkal. Az értékelő szerepet idén Rusz Csilla nagyváradi tanító, drámapedagógus vállalta, aki így méltatta az eseményt:

„Kerestem a természetességet, az egyszerűséget, a tiszta énekhangot, a rítusok ünnepélyességét, az  autentikus öltözeteket, a közvetlenséget, a begyakorolt mozgásokat, a gyermeki örömöt, a megértő, elfogadó, jószándékú, érzékeny lelkületű pedagógusokat, akik megteremtik a gyermek számára a ,,színpadi biztonságot”. Megtaláltam. A szülők arcát, reakcióit figyelve , láttam, hogy ez a fesztivál nekik is öröm, nemcsak gyermekeiknek. Jövőre a X. találkozó lesz. Ott , abban a városban, ahol háromezer magyar él, ahol a kapott segítséget kamatoztatták, értelmesen használták, ahol folyamatos és kemény munka folyik annak érdekében, hogy amit felépítettek téglánként, le ne döntse a keleti szél.

A játéktalálkozó záróakkordja a szakmai megbeszélés, mely alatt a gyerekek az Ördöngös zenekar jóvoltából hangszersimogatón vettek részt. 

Délutánra a fagyosszentek is megenyhültek és ragyogó napsütésben vonult be 380 táncos Szamosújvár főterére. Idén Bíró József, a Tékarám lovasudvar vezetője lovon vezette a menetet.

Az előadás alatt a helyi pedagógusok kézműves foglalkozásokat tartottak a gyerekeknek. A fesztivál során láthattunk előadásokat különböző néptáncstílusokból és változatos régiókból. A gyönyörű viseletek, a koreográfiák újdonsága és a táncosok lelkesedése egyaránt lenyűgöző élményt nyújtott mindenkinek.

A 17 produkcióban– láthattuk, hallhattuk az abai Sárvíz zenekart (vezetőik: Gőbölös Gábor és Tombor Bea), a kolozsvári Kisbogáncsot, akik rábaközi táncokat mutattak be(vezetőik:  Boca Tünde, Enyedi Réka, Halász Levente és Rozsnyai Tamás, koreográfus: Könczey Csongor), a szentgáli Szűrös néptáncegyüttest, amelyet Bodor Károly vezet.  A   csíkszenttamási Zsibongók gyimesi táncokat adtak elő (vezetőjük: Sándor Csaba Lajos, koreográfus(ok): Fazakas János és Sándor Csaba), utánuk az avasújvárosi Bokréta mezőségi táncait láthattuk (vezetőik: Bartos Tímea – Szandra, Popa Zsolt, koreográfus(ok): Kispál Nándor és Lakatos Ágnes). A brassói Mátka Néptáncegyüttes a Türei falu végén… című összeállítással érkezett, vezetőjük: Koszta Enikő, koreográfus: Ráduly Zsuzsanna és Sándor. A Kissárvíz bodrogközi táncai után a bálványosváraljai Árvalányhaj néptánccsoport palatkai táncokkal lépett fel, Kovács Norbert koreográfiájával. A szamosújvári Kiskaláka néptánccsoport kalotaszegi táncokat mutatott be, oktatóik Cserei Both Zsuzsa és Nagy Gergő.  Ugyancsak helyiek a Dansatorii de pe Somes, akik környékbeli román táncokat mutattak be.  A Csíkszentdomokosi Záporozók nyárádmagyarosi táncai után a klézsei ifjak táncai következtek, vezetőjük Kádár Elemér.  A kolozsvári Bogáncs Néptáncegyüttes magyarszováti táncokat mutatott be (vezetőik és koreográfusaik: Babțan Varga Teodóra, Prózsa Réka, Rozsnyai Tamás) majd a kolozsi Kaláris Kolozs környéki táncokat(vezető: Kurucz Pilbák Júlia, koreográfus(ok): Biró Júlia, Halász Levente.

A kolozsvári Zurboló (vezető: Könczei Csongor és Vincze Júlia, koreográfus(ok): Feketelaki Tibor és Székely Melinda) feketelaki táncokkal, a Szarkaláb (vezető: Pillich Balázs, koreográfus(ok): Mátéfi Csaba) magyarózdi táncokkal lépett fel.  Az előadást a Kaláka néptáncegyüttes zárta, akik Kispál Nándor és Lakatos Ágnes palatkai koreográfiáját mutatták be.

Az est következő programpontja a KZSEL tornatermében megtartott Katlan koncert volt. A Katlan – hat fiatal népzenész, akik igyekeznek a zene fiatalos, pimasz és egyben autentikus, hagyományos megfogalmazására, eszerint próbálják használni és megélni kultúrájukat. Repertoárjukban megjelenik a kárpát-medencei magyar népzene illetve az amerikai blue-grass muzsika világa is. A két zenei műfaj iránt érzett szeretet és érdeklődés indokolja az amúgy egymástól eltérő műfajok, egy koncert alatt történő bemutatását. A két műfaj valóban különbözik egymástól, azonban fellelhető köztük számos hasonlóság, amelyeket szeretnének kihangsúlyozni.  Az együttes tagjai: Dezső Attila( hegedű, mandolin, brácsa), Szabó Bence ( hegedű, brácsa), Miklósi Hunor (hegedű), Vincze Balázs (brácsa, harmonika, gitár), Réman Gergő (cimbalom, dob, harmonika), Mohácsy Lőrinc (nagybőgő).

A fesztivált hajnalig tartó táncház zárta, ahol a talpalávalót a csoportok zenekarai és a szamosújvári népzenekarok, Ördöndös, Bagó Banda,Nádas húzták.

A 27. szamosújvári néptáncfesztivált a következő intézmények támogatják: a magyarországi Nemzeti Kulturális Alap, a Kolozs megyei tanács, a Communitas Alapítvány és az Erdélyi Hagyományok Háza. Partnereink a szamosújvári Polgármesteri Hivatal és a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum.     

Fodor Emőke

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “XXVII. Nemzetközi Néptáncfesztivál Szamosújváron

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük